Atatürk

Web’de Erişilirlik, XHTML ve CSS

Kitapyurdu.com’dan sipariş edilen ve neredeyse 7-10 gün beklediğim 2 kitap nihayet dün geldi. Bu kitaplardan ilki başlıkta da yazdığım gibi Web’de Erişilirlik, XHTML ve CSS. Kitabın yazarı Numan Pekgöz. Kitap sadece 115 sayfa ve içerisinde resimler de olduğu için aşağı yukarı 4 saatte kitabı okudum.Aldığım ikinci kitap ise PHP ile alakalı bir kitap. O kitabı daha okumaya başlamadım. Bu kitaba göre biraz daha zaman alacak. Onu da ilerleyen bir zamanda buradan yayınlarım.

Öncelikle kitabın konusunu ekleyip ardından kitapla ilgili kendi yorumumu ekleyeceğim.

Kitabın Konusu: Erişilirlik (Accessibility) bir uygulamanın içeriğinin ve vermiş olduğu hizmetin “herkes” tarafından eksiksiz ulaşılabilir olmasıdır. Kolayca algılanabilir, değerlendirilebilir, ihtiyaçlara ve tercihlere cevap verebilecek esneklikte olması demektir. Öncelikle engelliler, daha sonra da bütün kullanıcılar açısından erişilirlik özelliğine sahip web sayfaları ve uygulamalar tasarlamak artık büyük önem taşıyor.

Numan Pekgöz’ün kaleminden “Web’de Erişilirlik, XHTML ve CSS” web profesyonellerine ve internet konusunda ufkunu genişletmek isteyen her düzeyden kullanıcıya hitap ediyor. Erişilirlik konusunu açıklarken, temele bir site örneğini koyarak uygulama kısmını da gösteriyor. İnternet altyapısına dair temel bilgilerin bulunduğu kitap web tasarım, internet ve bilgisayar teknolojilerinin geleceği hakkında fikir edinmek isteyenler için de iyi bir kaynak.

Kitabın açıklaması bu şekilde. Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu kitabı almayı düşünen kişiler XHTML ve CSS öğrenme amacıyla bu kitabı almasınlar. Kitap içerisinde XHTML ile ilgili kısa bilgiler ve CSS ile ilgili de hiç bilmeyenleri düşünerek CSS hakkındaki temel ve gerekebilecek bilgiler verilmiş. Kitabın konusunda da belirtildiği gibi erişilirlik konusunda daha çok bilgi verilmiş.

Benim kitabı alma amacım, engellilerin de siteme düzgün bir şekilde erişebilmesi ve içeriği okuyabilmesini istememdir. Kitabın bu konuda sizlere de yararının olacağını düşünüyorum. Her ne kadar profesyonellerin de yararlanabileceği söylenmişse de kitap yeni başlayanlar için hazırlanmış. HTML’i bildiğinizi varsayarak kitap anlatılmış. O yüzden HTML’i öğrendikten sonra kitabı okumanız daha yararlı olacaktır.

Not: Kitabın içinde, yardımcı olması amacıyla internet üzerinden kaynak kodların bulunduğu bir adres verilmiş. Ama bu internet adresi artık çalışmıyor. Yani erişilir değil 🙂 Kitabın yazılış tarihinin eski olması nedeniyle böyle bir sorun var. Gerçi o kodlara da çok ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

Comments of this post

Mustafa

Mustafa
04 Mart 2012

Anlatımın İçin Çok teşekkürler