Atatürk

Ömer Ekinci ile Quizy.Me Üzerine Röportaj

Sizlere daha önce DJ arkadaşım DJ-Gktg-G ile yaptığım röportajı yayımlamıştım. Bu sefer genç girişimci Ömer Ekinci ile bir röportaj gerçekleştirdik. Quizy.Me ve girişimcilik hakkında kafama takılan ve merak ettiğim soruları sordum. Kendisine, bu soruları röportaj olarak yayımlamama izin verdiği için çok teşekkürler. Umarım siz de keyifle okursunuz.

Polat Büyükarslan: Sizi tanımayanlar olabilir. Öncelikle bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): 1984 Erzurum doğumluyum, 1992 Erzurum depremini yaşamış ve akabinde İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. İş hayatıma 14 yaşında başladım ve o zamandan beri -1997-98 lere tekabül ediyor- teknoloji yörüngesinden çıkmayan, inovasyon odaklı işler yaptım. Bir taraftan çalışırken diğer taraftan üniversite kazandığım 2002’ye geldiğimizde babam Gürbüz Ekinci ile Desnet Yazılım’ı kurma kararı aldık ve işlerimizi giderek büyüterek Türkiye’nin ilk %100 yerli yazıcısını Printhoot adıyla ürettik. Babamın elektronik dehasıyla benim girişimci yönlerim birleşince; Destech markasıyla 12 ülkeye araç yazıcı seti ihraç eder hale geldik.
Takvim yılı 2007 olduğunda mobil tarafa olan ilgimizi Vodera ismiyle şirketleştirip; bir taraftan ülkemizle BlueTooth Marketing’i tanıştırıp başarılı projeler imza attık, diğer taraftan ise 2 yıl boyunca Eurovision Şarkı Yarışması’nın iletişim altyapısını Bluetooth ile kurduk ve takipçilerimize bir haftada 5 milyondan fazla içerik göndererek dünya çapında bir başarıya imza attık.

2010 yılına geldiğimizde web girişimlerine ve sosyal medyaya olan kişisel ilgimi Quizy.Me ile projelendirip dünya çapında kullanılan bir proje haline getirdik. Hatta tam da şu günlerde Silikon Vadisi taraflı yatırım görüşmelerimiz olduğunu ve yepyeni bir Quizy.Me hazırladığımızı buradan duyurmuş olalım. Web girişimlerine ve internete olan ilgim ve inancımı Quizy.Me ile sınırlı tutmuyorum. Süregiden bütün bu çalışmaların yanısıra son günlerde SaklıŞehir projemizi de duyurarak fırsatlar dünyasında yerimizi alalım dedik.

Şu an Desnet Bilişim Grubu’nun direktörü olarak faal çalışma hayatımı, girişimcilik-inovasyon konularında sunduğum konferans ve eğitimlerle sosyal hayatımı sürdürüyorum.Bu kadar detay yeter sanırım 🙂

Polat Büyükarslan: Adınızı Quizy.Me ile bir çok kişiye duyurdunuz. Quizy.Me tam olarak nedir? Bir kişi siteye üye olduğunda neler yapabilir ?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Bilmeyenler için özetleyelim, quizy.me bizim henüz bir yaşını doldurmamış bir sosyal ağ paylaşım platformumuz. Tamamen Türk yapımı ama hedefi ve hayalleri çok büyük. Türkiye’den doğmuş en büyük sosyal ağ olmayı hedefliyoruz. Boşluk doldurmalı soru üretiyorsunuz, arkadaşlarınız da cevap veriyor. Arkadaşlarınız boşluk doldurmalı soru üretiyor, siz de cevap veriyorsunuz. Kısacası hem kendinizi hem de çevrenizi tanıyorsunuz.

Kişiler araştırma yapabilir, kafa boşaltmak için can sıkıntısını atmak için girip eğlenebilir, arkadaşlarına sorular sorabilir.

Polat Büyükarslan: Bu proje nasıl ortaya çıktı? İlham aldığınız bir yer veya websitesi var mı ?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Bu proje aslında çok basit bir fikirdi. O sıralar formspring çok popülerdi, ben de çok yoğun kullanıyordum çünkü üniversiteli takipçilerimden sorular geliyordu. Ama bazen siteye girdiğimde, eğer soru gelmemişse çıkıp gidiyordum. Bunda bir yanlışlık var diye düşündüm. Zira eğer soruları bir kişiye sorup öldürmek yerine havuzda toplayabilirsem ve havuza düşüp insanlara rastgele ulaşmasını sağlarsam çok daha sürdürülebilir bir yapı kurarım diye düşündüm ve hemen hayata geçirdim.

Polat Büyükarslan: Genç yaşta bir girişimci olmanın size kazandırdığı avantajlar nelerdir?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Hata yapma lüksüne sahip olmaktı. 3 çocuk babası 44 yaşında bir adama göre çok daha cesaretli olabiliyorum. Jenerasyon olarak geleceği daha doğru görebildiğimi düşünüyorum ama aynı zamanda da 14 yıldır çalıştığım için bir deneyimim de var. Bu ikisini birleştirebilmek girişimcinin başta gelen avantajıdır.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me projesini sadece siz mi yürütüyorsunuz? Sizinle birlikte çalışan kişiler veya kurucu ortakları var mı? Bu proje için kaç kişi çalışıyor?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me’nin kurucusu başlangıçta bendim ama ileride ticarileşebilecek bir proje olduğundan şirketimin bünyesine çekme kararı aldım. Temelde bir farklılık yok çünkü henüz global anlamda bir yatırım söz konusu değil. Ekip zaman zaman 4-5 kişiye çıkabiliyor. Ama bunların tümü ofiste tam mesaili çalışmıyor. Ayrıca Quizy.me’nin gönüllü ekibi var, bazıları fikir üretiyor, bazıları yazılıma dahil oluyor bazıları Quizy.me yi temsil ediyor.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me sitesinin birkaç ay gibi kısa bir sürede bu noktaya geleceğini tahmin ediyor muydunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me’nin bugüne ulaşmasında bir başarı varsa quizy.me’nin global olmayı hayal edebiliyor olmasıdır. Bugün geldiğimiz noktayı çok büyütmüyor ve önemsemiyoruz. Eğer önemsersek bu bizim hayallerimizi sınırlar. Bugünkü duruma başarıdan çok basamak olarak görüyoruz. Tahmin konusuna gelince pek tahminde bulunacak vaktimiz olmadı 🙂

Polat Büyükarslan: Sizce bu başarının sırrı nedir?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Eğer bir başarı varsa bunun tek formülü bence “haddini bilmemektir”. Başka hiçbir şey yapmadım, sadece bana konulan sınırları görmek yerine görmezden geldim.

Bununla ilgili şu yazımı okursanız beni daha iyi anlayacaksınız
http://www.omerekinci.com/sagir-kurbaga/

Polat Büyükarslan: İlerde yapmayı planladığınız yeni projeleriniz var mı?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Saklışehir.com üzerine çalışıyoruz. Çok güzel olacak, İstanbul’un saklı fırsatlarını hem Türkiye’ye hem de Ortadoğu insanına sunacağız.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me’ye yeni özellikler eklemeyi düşünüyor musunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Evet, yeni versiyonunda yazılım da tasarım da sıfırdan yapılacak. Umuyorum ki çok güzel olacak. Takipte kalınız.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me için ne kadar masraf harcadınız?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me’yi yayına açtığımda toplam 1000 TL harcamıştım ama şimdi elbette büyütmek için biraz kesenin ağzını açtık 🙂

Polat Büyükarslan: Quizy.Me’ye reklam almayı düşünüyor musunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Hayır düşünmüyoruz.

Polat Büyükarslan: Şu sıralar akıllı telefonlar oldukça popüler bir hale geldi. Quizy.Me’ye akıllı telefonlardan da ulaşmak mümkün mü?. Akıllı telefonlarda bunun için hazırladığınız uygulamalarınız var mı?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me’nin macOS ve Android uygulamalarımız yolda. Geliyor.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me’nin Facebook ve Twitter kadar büyüyüp gelişeceğini düşünüyor musunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me önce Facebook ve Twitter’ın ardından 3. Olacak. Sonrası bende saklı 🙂

Polat Büyükarslan: Facebook’a girilen bilgilerin güvenliği ile ilgili sürekli konuşuluyor. Quizy.Me’nin güvenlik konusunda aldığı önlemler var mı?. İnsanlar kişisel bilgilerini rahatlıkla girebilirler mi?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Quizy.me nin güvenliğiyle ilgili iyi bir şirketle çalışıyoruz (Saglayici.com.tr). Dolayısıyla işi uzmanına bırakıyoruz. Elbette geliştirmenin sonu yok, elbette risk her zaman var ama biz 7-24 Quizy.me ye enerji harcamaktan çekinmeyen bir ekibiz. Gönlünüz rahat olsun.

Polat Büyükarslan: Diyelim ki bir kişinin güzel bir projesi var. Bunu hayata geçirmek istiyor. Siz böyle birine ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Konusuna çok bağlı. Bir de benim o konuda ne kadar bilgi sahibi olduğuma. Ama bilgi sahibi olayım/olmayayım ilk sorum şu olur: Sen bu konuda geçmişte edinilmiş bir tecrübeye, birikime sahip misin?

Polat Büyükarslan: Eminim projesi olan ve projesinin çalınmasından korkan kişiler vardır. Bu kişilerin ilk yapması gereken şey ne olmalı?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Ben fikri hakların korunmasına çok ağırlık veren bir kişi değilim. İşi yapıp ortaya çıkartıp sürekli iyileştirmenin en iyi fikir koruması olduğunu düşünüyorum çünkü benim adliyelerde koşuşturacak vaktim yok.

Polat Büyükarslan: Geçtiğimiz günlerde Quizy.Me sitesine giren kişi sayısı fazla olması yüzünden sitenin bir süre kapalı kaldığını duyduk. Bu tarz durumlara karşı ne gibi önlemler alıyorsunuz? Feedlerinizden okuduğum kadarıyla Datacenter’dan bahsetmiştiniz. Tam olarak nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Bunlar fazla teknik detaylar ama www.saglayici.com.tr den fazlasıyla memnunuz

Polat Büyükarslan: Projesini hayata geçirmek isteyenlerin, proje tamamlandıktan sonra karşılacakları zorluklar neler?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): İnsan yönetmek, işi büyütüp büyütmeme ya da ne kadar büyüteceğini bilememe gibi sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir.

Polat Büyükarslan: Hazırlanacak projeler için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda kişinin durumu buna müsait değilse ne yapılmalı? Her proje için ücret ödenmesi gerekiyor mu?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Bilgim yok bu konuda

Polat Büyükarslan: Proje’ye maddi açıdan destek olacak sponsor bulmak kolay mı?. Yoksa proje’yi yayına soktuktan sonra sponsorlar mı sizi buluyor?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Ben işleri küçük ölçekli başlatıp kazandıkça büyüttüm. Ama artık projelerimin bana verdiği bilinirlikle sponsor ya da yatırımcı bulmak daha kolaylaştı. Bu yolu izleyebilirler.

Polat Büyükarslan: Bildiğiniz gibi şu sıralar Twitter’ın satılacağı ile ilgili bir söylenti var. Eğer birgün Quizy.Me sitesini Google almak istese satar mıydınız?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Kısmet.. Birinci önceliğim işletmek olur Quizy.me’yi ama kısmetin önüne geçilmez.

Polat Büyükarslan: Quizy.Me’nin ileride ücretli olması gibi bir durum söz konusu mu? Yoksa Facebook gibi hep ücretsiz mi kalacak?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Sadece Facebook, Quizy.me gibi siteler değil Web 2.0 a inanan ve freemium modelini benimsemiş tüm siteler ücretsiz kalmaya ve gelirini başka kaynaklardan edinmeye mahkum.

Polat Büyükarslan: Size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Ömer Ekinci(Quizy.Me): omerekinci.com / omer@omerekinci.com / twitter.com/omerekinci

Polat Büyükarslan: Çok yoğun olduğunuzu biliyoruz ve zamanınızı ayırıp soruları içtenlikle yanıtladığınız için çok teşekkürler.

Ömer Ekinci(Quizy.Me): Ben teşekkür ederim. Sevgiler.

Share Button

Comments of this post

aksiyazar

aksiyazar
23 Mayıs 2011

Güzel bir röportaj olmuş.

[Cevapla]

P_Buyukarslan Yanıtladı:

Teşekkürler.

[Cevapla]

P_Buyukarslan Yanıtladı:

Teşekkürler.

[Cevapla]