Atatürk

Nerede O Eski Bayramlar ?

Eskiden bayram gelmeden birkaç gün önce heyecanlanmaya başlardık. Bayram aslında bir çeşit eğlence gibiydi. Akrabaların elleri öpülür, para ve şeker toplanırdı. O günleri düşününce insanın içinde ufak bir burukluk oluyor. Zaman zaman eski bayramları özlüyor insan. Herkes birbirine daha çok değer verirdi. Artık etrafta çoluk çocuk bile göremez olduk.

Son birkaç yıldır da bayramların her yıl daha da kötüye gittiğini düşünüyorum. Belki de benim isteklerim veya beklentilerim artıyordur. Bilemiyorum. Bildiğim tek şey, her bayramın bir öncekinden daha kötü geçtiği. Kötüden kastım, hiç farklı bir şey yok. Her yıl aynı şeyi tekrar ediyorum. Limontepe’ye git. Akrabalarla bayramlaş. Sonra geri dön.

Bu sene bir farklılık olsun istedim. Limontepe’ye gitmekten vazgeçtim. Değer verdiğim üç-dört arkadaşıma bayram mesajı attım. Bayramın ilk gününü evde geçirmek istedim. Belki biraz monoton geçti ama yine de pişman değilim. Bayramlaşmaya gitsem, gittiğim yerde boş boş oturacağım için daha çok sıkılacaktım.

Eskiden hazır mesaj gönderenler olurdu. Mesajlaştığım arkadaşlarım dışında hazır mesajlar bile gelmedi. Gerçi hazır mesajların gelmemesi iyi bile oldu. 🙂 İnsanlar arasında ilişki diye bir şey kalmadı.

Neyse lafı daha fazla uzatmayayım. Laf uzadıkça saçmalamaya başlıyorum gibi hissettim. Saçmaladıysam da bu yazının, benim ruh halimin bir yansıması olduğunu farz edin ve aldırış etmeyin.  

Comments of this post

Levent ERKOÇ

Levent ERKOÇ
19 Ağustos 2012

Sevgili Polat

Sevdiklerinle birlikte ,nice hayırlı sağlıklı mutlu huzurlu bayramlara ulaşmanı diliyorum.Bu bayram hepimize nice hayırlı güzellikleri de beraberinde getirmiş olsun İNŞALLAH
Blog Kardeşin ERKOÇ

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
20 Ağustos 2012

Teşekkürler. Aynı dilekler sizin için de geçerli. 🙂 Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirmenizi dilerim.

Hilal Yener

Hilal Yener
20 Ağustos 2012

Dediğin gibi eski bayramlardan eser yok. Aynı şekilde yeni atlattığımız ramazan ayında bile eski havalar yoktu. Her geçen yıl sanki herşey daha farklı olmaya başlıyor, değişiyor, tükeniyor ve bitiyor… Tek merak ettiğim nokta şu; acaba bir 10 yıl sonra "İyi Bayramlar" dilekleri iletilebilecek mi? Daha da sıradanlaşacağını düşünüyorum. Ne yazık ki, o günleri yine bizler göreceğiz…

Huzurlu ve Mutlu nice Bayramlara… 🙂

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
20 Ağustos 2012

10 yıl sonra muhtemelen durum yine aynı olacak. Belki de daha da kötü olacak. Aslında bu durum sırf bayramlar için değil. Mesela ben uzun süredir ev ziyaretlerine gitmiyorum. Çünkü herkesin muhakkak her akşam izlediği bir dizi var. Herkes dizi bağımlısı oldu. En son bir akraba ziyaretine gittiğimde televizyonun karşısındaydık ve muhabbet filan yoktu. Boş boş oturup geri dönmüştüm. Bayramın bir özelliği kalmadı artık.

Enes İLHAN

Enes İLHAN
24 Ağustos 2012

Eski bayramları bende çok özledim ama artık umudumu kaybettim. Çünkü ne yapılırsa yapılsın artık asla o eski bayramlar geri gelmeyecek..

Hocam konuyla alakasız olarak bu siteyi elimden geldiğince takip ettiğimi söylemek geldi içimden. Yorum yapamasakta (-ki çoğumuz çoğu zaman bunu yapıyoruz) takip etmeyi biliyoruz en azından. Övünmek için değil olumlu bir şey olarak gördüğüm için yazdım sadece. Yazılarınızı çok yararlı buluyor ve takdir ediyorum sizi. Kendinize iyi bakın, esenlikler dilerim.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
24 Ağustos 2012

Yorumun için teşekkür ederim Enes. Takip etmen bile yeterli. Söylediklerinde içten ve samimi olduğunu tahmin edebiliyorum. Teşekkürler.