Atatürk

Linux Sevenlerden Değil, Windows Karşıtlarındansın!

Başlıkta söylenen bu sözler, Twitter’da takipçilerimden birinin benim hakkımda yazdığı twitlerden biri. Kendisine bu yargıya nereden vardın diye sorduğumda, “Basit bir düşünce idi ama Windows hariç her işletim sistemi takibin dikkat çekici” şeklinde bir yorum yaptı.

Arkadaşın söylediklerine saygı duyuyorum. Fakat Windows karşıtı olmadığımı belirteyim. Öyle bir şey olsa, bilgisayarımda Windows 7 kurulu olmazdı. Ayrıca yeniliklerden haberdar olmak ve geri kalmamak için Windows ile ilgili çıkan haberleri de takip ediyorum.

Bloglarımda bugüne kadar Windows’ta yaşadığım sorunları anlattım. Bu yaşadığım sorunları da kendim uydurmadım. Hepsi birebir yaşadığım sorunlar. Daha önceki yazılarımda da söylemiştim. Her fırsatta da söylüyorum. 12 yaşından beri (şu anda 27 yaşındayım) Windows kullanıcısıyım. 2000’li yılllardan bu yana Linux’u takip etmeme rağmen 6 Şubat 2009’dan bu yana bilgisayarımda Windows + Linux şeklinde kullandım.

Windows ile yaşadığım sorunların çoğunda sistem çökme durumuna gelmiştir. Windows kullananlarınız mavi ekran hatasını eminim almışsınızdır. Bu hata bile kimi zaman aniden karşınıza çıkabiliyor. Linux’te yaşadığım sorunlarda sistem açılmayacak konuma geldiğinde bile bir veya iki komutla sistemi düzeltmem mümkün olurken Windows’ta çoğu zaman format atmak durumunda kaldım. Linux’te ise canım ne zaman isterse o zaman format atıyorum.

Örneğin Vista çıktığında çoğu kişi bunu beğenmedi. Beğenen kişiler de genelde bilgisayar konusunda çok fazla bilgisi olmayan kişilerdi. Yani görüntüye bakıp karar veren kişilerdendi. Bir de şuna dikkat edin. Söz konusu Windows ile ilgili haberler olunca çoğu zaman hep iyi yanları yazılır. Bununla birlikte haberler hep en üst taraflarda yer alır. Linux ile ilgili çıkan haberler kısa sürede ortadan kaybolur. Düşünün bakalım niye? 🙂

“Paramla rezil oluyorum.” diye bir söz vardır. Bu sözü sanırım Windows için kullanılabilir. Bir işletim sistemine para vererek alıyorsun. Sana istediğin performansı veremiyor. Üstüne üstük bir sürü de problem yaşıyorsun. Yaşadığın problemler için internette bir sürü zaman harcıyorsun. Yani kısacası size sadece zaman ve para kaybına neden oluyor. Linux’te ise işletim sistemine para ödemediğim gibi istediğim hizmeti de alıyorum. Konudan sapmamak adına burada diğer iyi özelliklerini saymayacağım.

Mesela bir kaç örnek vereyim. Örneğin Microsoft en son Surface isimli bir tablet çıkardı. Tableti kullanan kişinin elindeki tablet sorun çıkardı ve adam gidip başka bir tablet ile değiştirdi. Buna benzer örnek daha önceleri de yaşandı. Youtube’dan izleyebilirsiniz. Bir başka örnek de son çıkan ofis yazılımı ile ilgili. Haberleri okuyanlarınız biliyordur. Office 2013’te Windows XP ve Vista desteği olmayacak. Sizce burada bir saçmalık yok mu? Windows XP ve Vista’yı alanlar para verip almadı mı? Tabii ki amaç sadece cepleri doldurmak. Yani Office 2013 kullanmak isteyen birisini Windows 7 aldırmaya zorluyorlar. Windows 7’ye geçmek isteyen birisinin bilgisayarı bunu kaldıracak güçte değilse yeni bir bilgisayar alması gerekecek. (Windows 7 parası + bilgisayar parası + office parası ). Windows 7’yi kaldıracak bilgisayarınız olsa bile Windows 7’ye ve ofis programına para vereceksiniz. Linux’u neden mi seviyorum? Sevmemin nedenlerinden biri işletim sistemine ve ofis programına para ödemiyorum. Ayrıca işletim sistemi eski bilgisayarlarda bile çalışabiliyor. Bu arada hemen bir bilgiyi daha ekleyeyim. Windows 7 çıktıktan sonra Vista’nın başarısız olduğunu kabul etmişlerdi. Zaten Vista ile Windows 7 arasındaki benzerlik birçoğunuzun dikkatini çekmiştir.

Yakında Windows 8 çıkacak. Kullanacak mıyım? Tabii ki “Hayır”. Zaten hakkında okuduğum yorumlar da pek iç açıcı değil. Yapılan anketlerde de oylamaya katılanların yarısının memnun olmadığı yönündeydi. Bana göre Windows 8 ikinci bir Vista vakası olacak.

Windows’ta 11 yıl çalışan birinin haberini hiç unutmuyorum. Linux Windows’u Ezecek isimli şu yazıyı lütfen okuyun. Windows’ta çalışmış birisi bile bunu söylüyorsa daha başka ne söylenebilir ki?

Bana “Windows’u seviyor musun?” diye sorsanız size “Hayır” yanıtını veririm. Eğer bu anlattıklarım beni Windows karşıtı yapıyorsa, evet Windows karşıtıyım. Fakat öyle olmadığımı gayet iyi biliyorum. Hak edene hakkını her zaman vermek gerekir. Ben Linux severim, kullanırım, insanlara öğretmeye çalışırım. Benim için Windows şu an için sadece Photoshop ile aramdaki bir araçtan başka bir şey değil.

Beni Windows karşıtı ilan eden arkadaşa da bu yorumu ve düşüncesi için teşekkür ediyorum. Herkesin yorumlarına saygım sonsuz. Bu yorumu yaparken de Twitter’da paylaştıklarımı göz önüne alarak ve bloglarımdaki yazıları okuyarak yorum yaptığını tahmin ediyorum. Fakat bir insanı sadece Twitter’da veya blogunda paylaştıklarıyla yargılamayın. Kendisine yaptıklarının nedenini sorun ki size açıklasın. Karşısındaki insanı tanımadan onun hakkında yorum yapan kişilerin yaptıkları hiçbir zaman hoş karşılanmaz.

Benim hakkında bu tarz düşünceleri olan kişiler varsa takip etmeyi bırakabilirler. Zaten beni tanımadan, bilmeden, benim hakımda yorum yapan, deyim yerindeyse yargısız infaz yapan insanları çevremde istemiyorum.

Buraya kadar sabredip yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu yazı ile ilgili yorumunuz varsa yazının altına yazabilirsiniz.

Comments of this post

Emre Akkaş

Emre Akkaş
13 Ağustos 2012

harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
13 Ağustos 2012

Teşekkürler. 🙂

Ibrahim

Ibrahim
13 Ağustos 2012

Selamlar, pro bir kullanıcı piyasadaki tüm sistemleri tanır, kullanır, bilir. Sevse de sevmese de =) 2007 yılında freedos bir bilgisayar almıştım ve hemen linux yüklemiştim. Hem linux öğrenmek hem de artık windowsa bağımlı olmamak için. Tabi biraz da siz istemeseniz de çevrenizden gelen sorular ve yardım istekleri sebebiyle takrar kurdum Windowsu. Dediğim gibi iyi bir bilgisayar kullanıcısı piyasada çok kullanılan işletim sistemlerini bilmek, kullanmak zorundadır.
Ama en çok Office 2013 olayına katılıyorum. Ne demek XP ve Vista kullanıcıları kullanamayacak? O insanların da paralarını aldınız?. Windows'tan yapılan yeni açıklamaya göre 2014ten itibarende XPye olan destek kesiliyor. Yani Microsoft kullanıcıları sürekli olarak yeni ürünlerini satın almaya zorluyor. Oysa yüzlerce Linux dağıtımından birini kur, sonra yine ücretsiz Office programını kur bilgisayarına ki çoğu Office yazılımıyla kurulu gelir. Sonra da işlerini gör.
Eline ve diline sağlık güzel yazı olmuş, bunu paylaşıyorum =)

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
13 Ağustos 2012

Aynen söylediğin gibi İbrahim. Mesela ben de bloglarımda zaman zaman Windows\’ta kullanılan yazılımlarla ilgili yazı yazmak durumunda kalıyorum. Windows\’u kullanmam gerekiyor ki yazı yazabileyim. Ayrıca arada bana gelip Windows ile ilgili bilgi almak isteyenler veya soru soranlar da oluyor. Onlara yardımcı olmak için takip etmem gerekiyor. İster Microsoft olsun ister başka firma olsun. Teknolojinin her türlüsünü takip ediyorum. Yorumun için teşekkürler.

sabri ünal

sabri ünal
14 Ağustos 2012

Windows ile ilgili bir düşüncem var. Mesela ben faturalı bir şekilde bir windows aldım, bu işletim sistemi FATURALI. Laptoptan veya onla gelen bir şeyden bahsetmiyorum. Birebir KUT Windows'tan bahsediyorum.

Bir bilgisayara kurdum, otomatik güncelleştirmeleri açtım, güvenli bir şifre kurdum. Yarın bir baktım birisi gelmiş bilgisayarımdaki önemli bilgileri ÇALMIŞ.

Ürün'den kaynaklanan hatalardan doğacak zararlar firmalar tarafından karşılanmıyor mu? Niye ben tazminat davası açamıyorum. Neden benim yıllarımı verdiğim ve üstüne para verdiğim bir işletim sistemi kendisini böyle aptallıklardan koruyamıyor. Durduğu yerde 25 makina'ya format atmanın maliyeti nedir?

Arabamız bozuk çıksa aldığımız yere iade ederiz, aldığımız kız bozuk çıksa kafasına sıkarız, aldığımız işletim sistemi bozuk çıktığında neden hep format atarız, yeniden kurarız diyoruz. Bu ürünün sağlam olma şartı yok mudur?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
14 Ağustos 2012

Okullarda ve bir çok yerde hep Windows kullanıldığı için insanlar başka seçeneklerinin de olduğunun farkında bile değiller. Bilgisayardan hiç anlamayan birisi bile gelip "Abi, benim bilgisayara format atsana" diyor. Yani kısacası onlar için format atmak iyi bir şey. İnsanları alıştırdılar. Böyle olunca da sistemin sorunlarını sorgulamıyorlar. Windows'ta yaşanan her sorun, normal bir durummuş gibi karşılanıyor. Ben çevremdekilere Linux'u ve yapabildiklerini anlattığımda "Hadi ya, süpermiş" diyorlar. Şundan eminim. Dünyada her ülke Linux'e geçse, en son geçecek ülke yine biz oluruz. Buna en iyi örnek olarak Pardus'u verebiliriz.

Celal ÖZCAN

Celal ÖZCAN
14 Ağustos 2012

Yorum yapan arkadaş herhalde Linux karşıtlarındandır ? İnsanlar düşünmeden konuşabiliyor, bu gün her eve bir linux muhakkak girmiştir, son çıkan smart TV ler linux kullaniyo onun sayesinde smart olabilyo, muhakkak android işletim sistemi bir telefon vardır o evde, ve ya arabasında navigasyon çihazı kullanmakta, akıllı ev aletleri tabir edilen son çıkan beyaz eşyalar filan hep linux yazılımı sayesinde çalışıyo.Demek istediğim herkes bir şekilde kullaniyor ama farkınde değil…
Aslında öğrenmek isteyenler öğreniyo…
Bu kadar Linux seçeneği varken ben ne diye Windows'a aybeden para veriyim ki bir, mantığı yok, hiç te ihtiyaç duymiyorum Windowsa….
Dünyada kim ve nerelerde Linux kullanıldığını araştırsın merak edenler, o zaman belki jeton düşer…
Eline emeğine sağlık, tam yeri bir ata sözünün ama çok ağır kaçacak….
Kolay gelsin

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
14 Ağustos 2012

Yorumun için teşekkürler. Gayet iyi açıklamışsın.

Şüpheli

Şüpheli
29 Ağustos 2012

Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Uzun olmasına rağmen sıkılmadan okudum. Windows'u ne kadar sevmesemde yiğidi öldür hakkını yeme mentığıyla haraket ederim. Windows ne kadar sorunlu olsa de Linux!a göre, benim tercihim maalesef Windows olur. Çünkü genel itibari ile programlar ona göre tasarlanıyor.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Ağustos 2012

Yorumun için teşekkürler. 🙂

Vedat Kılıç

Vedat Kılıç
24 Ağustos 2015

Bu yazı ve yorumlar eski olsa da güncelliğini koruyor…

Linux sevmek herkesin harcı değildir, özellikle de windows'u ilahi sistem zanedenlerin onu anlaması imkansızdır. Linux'u ifade eden tek kelime, özgürlük. Özgürlük anlaşılmaz, hissedilir ve yaşanır. Bu duyguyu herkes algılayamaz. Bazan de hisler körelir; işte windows tam da bunu yapıyor, önlerine animasyon atıyor zihinleri uyutuyor, insanları soydukça kendine daha çok bağlıyor, esaretin içinde mutluluk oyunlarıyla avutuyor.
Bir köleye sormuşlar " Seni özgür bırakacagız, ne diyorsun? "
köle cevaplamış
" Sahibime sormam lazım "…