«

»

Kas 03

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 1


Bir önceki yazımda sizlere kıl dönmesi ameliyatı olacağımı söylemiştim. Bu yazıda da kıl dönmesi ameliyatı olmayı düşünen veya kafasında bu konuyla ilgili soru işareti olan kişiler için ameliyat öncesi ve sonrası neler yaşadığımı anlatmak istiyorum.

Doktor bana “Gece 12’den sonra oruçlu gibi gel.” demişti. Ben de ameliyattan bir gün önce(21 Ekim 2012), akşam yemeğini yedikten bir süre sonra fazla geç vakte kalmadan yattım. Sabah kalktığımda hafiften heyecan başlamıştı. Hastanenin önüne gelince heyecanım biraz daha arttı.

Ameliyat için gerekli olan bazı kağıtları imzaladıktan sonra ameliyat ücretini ödedik. Bileğime de üzerinde adım soyadım, doktorun adı soyadı vb. bilgiler bulunan bir bileklik takıldıktan sonra kan almak için hastanenin bir üst katına çıktık. Biraz kan aldılar ve parmaktan da küçük bir damla kan aldıktan sonra oda numaramızı öğrenip, odaya çıktık.

Bu arada malum bayram öncesi olduğu için çok fazla bir kalabalık yoktu. Benim doktorum da o gün sırf beni ameliyat etmek için hastaneye gelmişti. Ben içimde hafif bir heyecanla beklerken mavi gözlü bir hemşire geldi ve tansiyonumu ölçtü. Tansiyonum yüksek çıkmıştı (14’e bir şeydi tam hatırlamıyorum). Neyse aynı hemşire elinde formdaki soruları bana sorarak formu doldurdu. Formdaki sorular da Sigara, alkol kullanıyor musunuz? Hastalıklarınız var mı gibi bir sürü soru vardı. Ben hepsine hayır cevabı verince hemşirenin formu doldurması kısa sürdü.

Hemşire gitti ve annem, anneannem ve ben beklemeye başladık. İnsan, beklerken kendini kurbanlık koyun gibi hissediyor. Oradaki hademelerden biri elinde jiletle ve bir iki poşetle çıkageldi. Ameliyat olunacak bölgedeki kılları (kuyruk sokumundaki) kesecekti. Daha önce ameliyat olan akrabam, bu konuda daha önce beni uyardığı için ben gitmeden önce kılları kesmiştim. Hademe sadece ameliyat olacak olan bölgeyi kalemle işaretledi ve ameliyat elbisesini giydirdi.

Daha sonra odaya iki hemşire geldi ve damardan iğne vurup ucuna da serum bağladılar. Tekerlekli sandalye getirdiler ve elime bağlı olan sorumu kucağımı verip “Murat’la gidiyorsun. Limuzin ile geri döneceksin.” diyerek sandalyeyle ameliyatın olduğu odaya doğru yola çıktık. O anda olayın içinde olduğum ve an be an yaşadığım için çok fazla bir heyecan yoktu. Biraz merak vardı sadece.

Ameliyat odasına geldiğimizde sandalyeden kalktım ve ameliyatın olacağı kısma geçtik. Bu arada sanırım odaların kapısı filan yoktu. Ya da vardı da kapalı değildi. Odaya girerken yandaki odaya baktığımda adamın birini ameliyat ediyorlardı. Başlarında da doktorlar vardı. Ben, o gördüğüm manzarayı tam idrak edemeden kendimi, ameliyat boyunca üzerinde uzanacağım yerde buldum.

Doktor çok ılımlıydı. Belden aşağısını uyuşturmak için iğne yapacağını söyledi. Sanırım heyecan yapmamam için yapacağı her şeyi detaylı olarak söylüyordu. 3’e kadar sayıp 3 deyince iğneyi yapacağını söyledi. Ne yalan söyleyeyim. O anda üçe kadar saymadan iğneyi saplayacak diye düşündüm. Üçe kadar saydı ve iğneyi vurdu. İğneyi vurduğu sırada bir acı duymadım. Sadece biraz ileri ittirince hafif bir irkildim. O irkilme de anlık bir şeydi. “Sakin ol. 10 saniye bekle dedi.”

Zaten oturur vaziyette olduğum için iğneden sonra geriye doğru uzanmamı istediler. Sırtüstü uzanır bir vaziyette bekledim. Ayaklarını oynat dediler. Ben de sadece parmaklarımı oynatabildiğimi söyledim. O andan itibaren felçli bir insanın neler hissettiğini anlamaya başladım.

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 2

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

9 yorum

1 ping

Yorumu formunu geç

 1. necla

  Aameliyat öncesi ağrın çok varmıydı.. Benim hiç yok ne yapmalıyım hiç bilmiyorum … Ve iltihap akiyor akmasi iyimi kötü mü

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Ameliyat öncesinde hiçbir ağrım yoktu. İlk başta iltihap akıntısıyla başlıyor zaten. Bu iyi bir şey değil. Kıl dönmesine neden olan bölgede daha sonra kan akıntısı olmaya başlamıştı. Ben de diğer birçok kişi gibi doktora gitmeyip çok fazla geciktirmiştim. Bence hiç vakit kaybetmeden doktora gidin. Ameliyatı gözünüzde büyütmenize gerek yok. Gidin doktora ve bir an önce kurtulun. Ameliyatı olup da akıntılar durduğu zaman “Ben neden daha önce bu ameliyatı olmadım” diye kendime kızdım. İç çamaşırımda akıntı lekesi olmadığını gördüğümde hissettiğim o mutluluğu tarif edemem. Akıntı bir süre sonra insanın moralini cidden çok bozuyor. İnsan yaşama enerjisini yitiriyor resmen. O yüzden gidin ameliyatınızı olun. Sonra gelip bana teşekkür edip, haklıymışsınız diyeceğinizden eminim. 🙂 Şimdiden geçmiş olsun.

  [Cevapla]

  samet Yanıtladı:

  gerçekdende öyle ya abi bende 2 gün sonra ameliyat olucam bu ıltıhap akıntısı gerçekden sınır bozucu artık bıyere oturmak ıstemıyorum korkuyorum arkadaşlarımla buluşurken sıyah pantolondan başka renk pantolon gıyemıyorum :/

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Ameliyattan sonra kendini yeniden doğmuş gibi hissedeceksin. Emin ol. 🙂 Şimdiden geçmiş olsun.

 2. Gizem

  ben resmen korkumdan büyük ameliyat diye olmuyodum ama cidden sandığım gibi değilmiş sıkıntım geçti çok şükür

  [Cevapla]

 3. Yasin

  Hangi tedavi türünü seçmiştin abi?

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Tedavi türü derken neyi kastediyorsun?

  [Cevapla]

 4. hamide

  Merhaba oncelikle gecmis olsun . insaallah hastalik tekrarlamaz 🙂 Bende de kil donmesi var ama ne apse ne akinti oldu .ilk evrelerinde oldugunu dusunuyorum. doktora gittigimde de evet var ama baslangic gibi bi seyler demisti tam hatirlamiyorum simdi 🙂 acaba ameliyat olmasam mi bu sekilde hic bi rahatsizligim yok cunku ama ilerde olur mu diyede dusunmeden edemiyorum 🙁 bu hastaligi ve ameliyati gecirmis biri olarak fikrinizi almak istedim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Benim şahsi fikrim doktorunuza sormanız yönünde olacaktır. Çünkü en iyi o bilir. Fakat ben sizin yerinizde olsam vakit kaybetmeden bu sorundan kurtulurdum. Ne kadar geç giderseniz o kadar geç iyileşir. Şimdiden geçmiş olsun.

  [Cevapla]

 1. Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 2 |

  […] okumadıysanız Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 1‘i mutlaka […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Pazartesi Günü Ameliyata Gireceğim. [ Ameliyat Öncesi ]

Merhaba arkadaşlar. Pazartesi günü (yani yarın) kıl dönmesi ameliyatına gireceğim. Genelde erkekler böyle bir durumdan bahsetmekten çekinirler. Fakat ben ameliyat...

Kapat