Atatürk

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 1

Bir önceki yazımda sizlere kıl dönmesi ameliyatı olacağımı söylemiştim. Bu yazıda da kıl dönmesi ameliyatı olmayı düşünen veya kafasında bu konuyla ilgili soru işareti olan kişiler için ameliyat öncesi ve sonrası neler yaşadığımı anlatmak istiyorum.

Doktor bana “Gece 12’den sonra oruçlu gibi gel.” demişti. Ben de ameliyattan bir gün önce(21 Ekim 2012), akşam yemeğini yedikten bir süre sonra fazla geç vakte kalmadan yattım. Sabah kalktığımda hafiften heyecan başlamıştı. Hastanenin önüne gelince heyecanım biraz daha arttı.

Ameliyat için gerekli olan bazı kağıtları imzaladıktan sonra ameliyat ücretini ödedik. Bileğime de üzerinde adım soyadım, doktorun adı soyadı vb. bilgiler bulunan bir bileklik takıldıktan sonra kan almak için hastanenin bir üst katına çıktık. Biraz kan aldılar ve parmaktan da küçük bir damla kan aldıktan sonra oda numaramızı öğrenip, odaya çıktık.

Bu arada malum bayram öncesi olduğu için çok fazla bir kalabalık yoktu. Benim doktorum da o gün sırf beni ameliyat etmek için hastaneye gelmişti. Ben içimde hafif bir heyecanla beklerken mavi gözlü bir hemşire geldi ve tansiyonumu ölçtü. Tansiyonum yüksek çıkmıştı (14’e bir şeydi tam hatırlamıyorum). Neyse aynı hemşire elinde formdaki soruları bana sorarak formu doldurdu. Formdaki sorular da Sigara, alkol kullanıyor musunuz? Hastalıklarınız var mı gibi bir sürü soru vardı. Ben hepsine hayır cevabı verince hemşirenin formu doldurması kısa sürdü.

Hemşire gitti ve annem, anneannem ve ben beklemeye başladık. İnsan, beklerken kendini kurbanlık koyun gibi hissediyor. Oradaki hademelerden biri elinde jiletle ve bir iki poşetle çıkageldi. Ameliyat olunacak bölgedeki kılları (kuyruk sokumundaki) kesecekti. Daha önce ameliyat olan akrabam, bu konuda daha önce beni uyardığı için ben gitmeden önce kılları kesmiştim. Hademe sadece ameliyat olacak olan bölgeyi kalemle işaretledi ve ameliyat elbisesini giydirdi.

Daha sonra odaya iki hemşire geldi ve damardan iğne vurup ucuna da serum bağladılar. Tekerlekli sandalye getirdiler ve elime bağlı olan sorumu kucağımı verip “Murat’la gidiyorsun. Limuzin ile geri döneceksin.” diyerek sandalyeyle ameliyatın olduğu odaya doğru yola çıktık. O anda olayın içinde olduğum ve an be an yaşadığım için çok fazla bir heyecan yoktu. Biraz merak vardı sadece.

Ameliyat odasına geldiğimizde sandalyeden kalktım ve ameliyatın olacağı kısma geçtik. Bu arada sanırım odaların kapısı filan yoktu. Ya da vardı da kapalı değildi. Odaya girerken yandaki odaya baktığımda adamın birini ameliyat ediyorlardı. Başlarında da doktorlar vardı. Ben, o gördüğüm manzarayı tam idrak edemeden kendimi, ameliyat boyunca üzerinde uzanacağım yerde buldum.

Doktor çok ılımlıydı. Belden aşağısını uyuşturmak için iğne yapacağını söyledi. Sanırım heyecan yapmamam için yapacağı her şeyi detaylı olarak söylüyordu. 3’e kadar sayıp 3 deyince iğneyi yapacağını söyledi. Ne yalan söyleyeyim. O anda üçe kadar saymadan iğneyi saplayacak diye düşündüm. Üçe kadar saydı ve iğneyi vurdu. İğneyi vurduğu sırada bir acı duymadım. Sadece biraz ileri ittirince hafif bir irkildim. O irkilme de anlık bir şeydi. “Sakin ol. 10 saniye bekle dedi.”

Zaten oturur vaziyette olduğum için iğneden sonra geriye doğru uzanmamı istediler. Sırtüstü uzanır bir vaziyette bekledim. Ayaklarını oynat dediler. Ben de sadece parmaklarımı oynatabildiğimi söyledim. O andan itibaren felçli bir insanın neler hissettiğini anlamaya başladım.

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 2

Comments of this post

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 2 |

Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 2 |
03 Kasım 2012

[…] okumadıysanız Kıl Dönmesi Ameliyatında Yaşadıklarım ve Sonrası – Bölüm 1‘i mutlaka […]

necla

necla
26 Nisan 2015

Aameliyat öncesi ağrın çok varmıydı.. Benim hiç yok ne yapmalıyım hiç bilmiyorum … Ve iltihap akiyor akmasi iyimi kötü mü

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
26 Nisan 2015

Ameliyat öncesinde hiçbir ağrım yoktu. İlk başta iltihap akıntısıyla başlıyor zaten. Bu iyi bir şey değil. Kıl dönmesine neden olan bölgede daha sonra kan akıntısı olmaya başlamıştı. Ben de diğer birçok kişi gibi doktora gitmeyip çok fazla geciktirmiştim. Bence hiç vakit kaybetmeden doktora gidin. Ameliyatı gözünüzde büyütmenize gerek yok. Gidin doktora ve bir an önce kurtulun. Ameliyatı olup da akıntılar durduğu zaman “Ben neden daha önce bu ameliyatı olmadım” diye kendime kızdım. İç çamaşırımda akıntı lekesi olmadığını gördüğümde hissettiğim o mutluluğu tarif edemem. Akıntı bir süre sonra insanın moralini cidden çok bozuyor. İnsan yaşama enerjisini yitiriyor resmen. O yüzden gidin ameliyatınızı olun. Sonra gelip bana teşekkür edip, haklıymışsınız diyeceğinizden eminim. 🙂 Şimdiden geçmiş olsun.

samet

samet
26 Temmuz 2016

gerçekdende öyle ya abi bende 2 gün sonra ameliyat olucam bu ıltıhap akıntısı gerçekden sınır bozucu artık bıyere oturmak ıstemıyorum korkuyorum arkadaşlarımla buluşurken sıyah pantolondan başka renk pantolon gıyemıyorum :/

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
26 Temmuz 2016

Ameliyattan sonra kendini yeniden doğmuş gibi hissedeceksin. Emin ol. 🙂 Şimdiden geçmiş olsun.

Gizem

Gizem
26 Temmuz 2016

ben resmen korkumdan büyük ameliyat diye olmuyodum ama cidden sandığım gibi değilmiş sıkıntım geçti çok şükür

Yasin

Yasin
11 Eylül 2016

Hangi tedavi türünü seçmiştin abi?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
13 Eylül 2016

Tedavi türü derken neyi kastediyorsun?

hamide

hamide
17 Eylül 2016

Merhaba oncelikle gecmis olsun . insaallah hastalik tekrarlamaz 🙂 Bende de kil donmesi var ama ne apse ne akinti oldu .ilk evrelerinde oldugunu dusunuyorum. doktora gittigimde de evet var ama baslangic gibi bi seyler demisti tam hatirlamiyorum simdi 🙂 acaba ameliyat olmasam mi bu sekilde hic bi rahatsizligim yok cunku ama ilerde olur mu diyede dusunmeden edemiyorum 🙁 bu hastaligi ve ameliyati gecirmis biri olarak fikrinizi almak istedim.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
24 Eylül 2016

Benim şahsi fikrim doktorunuza sormanız yönünde olacaktır. Çünkü en iyi o bilir. Fakat ben sizin yerinizde olsam vakit kaybetmeden bu sorundan kurtulurdum. Ne kadar geç giderseniz o kadar geç iyileşir. Şimdiden geçmiş olsun.

Taha

Taha
30 Ekim 2016

Kuyruk sökümü bölgesinde kırmızı bi akıntı var peçeteyi deydirince geliyor kaşıntı kabarıklık felan Yok sizce kıl dönmesi midir ?

Merve nur

Merve nur
09 Aralık 2016

Merhaba bende kil donmesi mi bilmiyorum kalcamda bi şişlik var oturamiyorum kil donmesi ise başlangıç sanirim doktora gitmedim henüz ama baslangic derse ameliyat olabilirmiyim onu merak ettim cevaplarsaniz çok memnun olurum

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
09 Aralık 2016

Merhaba Merve Hanım. Burada tahminde bulunmaktansa doktora görünmeniz daha doğru olacaktır. Sonuçta doktor değilim. Fakat benim fikrimi sorduğunuz için şunu söyleyebilirim ki eğer kıl dönmesi varsa veya başlangıç seviyesindeyse doktorunuzun bunu bekleteceğini/erteleyeceğini zannetmiyorum. Ne kadar erken ameliyat olunursa iyileşme süreci de o kadar sorunsuz ve çabuk olur. Şimdiden geçmiş olsun.

Emre

Emre
12 Aralık 2016

Merhabalar öncelikle herkeslere geçmiş olsun diliyorum, Benim uzun süredir kıl dönmesi rahatsızlığım var apse oluyo ağrı yapıyor,iltihap oluyo çamaşırda kan ve irin görüyorum bazen doktorada gittim ameliyat olucaksın dediler fakat gerçekten inanılmaz bi endişe var bilemiyorum neden böyle oluyor birde futboluma etki etmiyor taakii o top oraya çarpana kadar….. hayatımı alt üst ediyor. aynı rahatsızlığı babamda geçirmiş fakat ben bulaşıcı olduğunu düşünmüyorum işin aslına gelecek olursan özel hastaneden 1.500₺ te fiyat aldım gidicem fakat içimde büyük endişe var yardımcı olun geçmiş olsun…..

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
12 Aralık 2016

Hissettiğiniz duyguları eminim bu hastalığa sahip çoğu kişi yaşıyordur. İnternet sitemde yazdığım bu yazıyı da zaten o endişeyi yaşayan ve aşağı yukarı neyle karşılaşacaklarını bildiklerinde biraz olsun rahatlayacaklarını tahmin ettiğim için yazdım. Ameliyatınızı olduktan sonra yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz büyük ihtimalle. Ben öyle hissetmiştim çünkü. 🙂 Şimdiden geçmiş olsun.

emir

emir
21 Aralık 2016

Öncelikle herkese geçmıs olsun. Konuya baslayacak olursam bu 3 tür amelıyat oluyorum şehırın en ıyı doktorundan en kotusune kadar gıttım bir turlu iglesmiyor 4. amelıyatı olucam artık ama bıçak altına gırmekten iltahaptan feci kanamadan sıkıldım artık yemın ederim hayattan sogudum ne yapıcam bir türlü iglesmıyor ..

Murat can

Murat can
19 Ocak 2017

Meraba hocam ben bir sene önce kıl dönmesinden amelyat geçirdim ve şim di ameliyat oldugum yerde şişkinlik. War yani tekrar mı kıl dönmesi mi çıkıyor bana bi yardımcı olabilirmsin

Sevda

Sevda
31 Ocak 2017

Ya ben 15 yasindayim ve ameliyat olmaaktan cok korkuyorum acaba ameliyat sırasında sizi bayıltılarmı ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
01 Şubat 2017

Bayıltmış olsalardı kıl dönmesiyle ilgili 3 tane yazıyı, ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıklarımı nasıl yazabilirdim? 🙂 Korkmanıza gerek yok. Zaten korkmamanız için ameliyatla ilgili yaşadıklarımı yazdım.

kaan

kaan
09 Şubat 2017

Kani ne için alıyorlar ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
10 Şubat 2017

Bilmiyorum.

Enes

Enes
14 Şubat 2017

Abi benim sadece bi sorum var ağrı var mı yok mu ? İğnenin uyuşturucusu işe yarıyor mu? Ameliyat sırasında ağrı var mı ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
15 Şubat 2017

İğne işe yarıyor. Ameliyat sırasında ağrı olmuyor.

Yusuf Eren

Yusuf Eren
01 Mayıs 2017

Arkadaslar2 hafta once ameliyat oldum ilk 1 hafta oturmayin ondan sonra hafifce oturmaya baslayin benim agrim kanamam hic olmadi allaha sukur bide diren aldirmaktan asla korkmayin hissetmiyorsunuz aldigini bide dikislerden korkmayin pansuman yapildigi aurwce sikini olmaz.

İbrahim ş.

İbrahim ş.
15 Temmuz 2017

Merheba

Ben 14 haziran da ameliyat oldum bayramin 2. Günü dikislerim alindi dikisler alinana kadar pansuman yaptim. 1 2 gun sonra akintim olunca doktora tekrar gittim ve birseyimin olmadığını gayet iyi dedi denize gidebilrmiyim dedigimde ise git iyi bile gelir dedi ve gittim denize girdiğimde ise enfeksiyon kapip sertleşti antibiyotik ve enfeksiyon ilaci kullanıyorum akintilarim daha cok artmaya basladi bu iyi birseymi ve bu akinti ne zaman gecer

dincer

dincer
11 Ağustos 2017

yaa abi sana nasil dua etsem azdir gercekten cok farkli bir hastalik seninde soyledgn gibi ama butun sorularima yanit oldun resmen dusuncelerime tercuman oldun allah razi olsun . fakat benmde bir sorum var acik ameliyat mi oldun yoksa yeni bi ameliyat var micro diye onumu oldun ? ozel hastaneyi tercih edermisin

Ahmet

Ahmet
18 Ağustos 2017

Bende kıl dönmesi var 3 gün sonra ameliyat olucam acaba ameliyat sırasında olurken bişey hissediyormusunuz ameliyat olurken onu çok merak ediyorum

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
25 Eylül 2017

Ameliyatı olmuşsunuzdur muhtemelen. Yine de yazıyı takip edenler için belirteyim. Ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmiyorsunuz.

Büşra

Büşra
05 Şubat 2018

Merhaba .

Bende bayan olmama rağmen bendede oldu 15 gündür sosyal hayattan koptum.Yarin dikişlerim alincak inşallah bi sorun çıkmaz.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
05 Şubat 2018

Dediğiniz gibi maalesef insanı sosyal hayattan kopartan bir şey. Umarım en kısa sürede kurtulursunuz.

Lale

Lale
10 Nisan 2021

Ameliyatta acı oldu mu