Atatürk

İnternet Tarayıcılarının Savaşı

Bildiğiniz gibi internet tarayıcıları arasında sürekli bir rekabet durumu söz konusu. Hepsi, programlarına yeni özellikler ekleyip diğerlerinden daha hızlı ve daha güvenli bir tarayıcı çıkarmak için uğraşıyorlar. Bu rekabet tabi ki en çok kullanıcıya yarıyor. Tarayıcılar da her yeni sürümle birlikte daha da hızlanıyorlar. Fakat ben bu işi biraz abarttıklarını düşünüyorum. Nasıl mı? Hemen anlatayım.

İnternet Explorer 9 beta çıktı ve önceki sürümlerine göre daha hızlı, görünümünde de değişikliğe gitmiş ve tasarımı Chrome’a benzemiş. Okuduklarımdan öyle anlaşılıyor ki Microsoft beklentileri karşılayacak ve insanları memnun edecek bir tarayıcı çıkarmış. Kendim kullanmadığım için okuduklarımı anlatıyorum. Bugün okuduğum bir haberde de şunu gördüm. Chrome 60 kat hızlanacak. Bu tarz haberleri öyle çok gördüm ki. Bu tarayıcılar her yeni sürüm çıkartacakları zaman böyle haberler çıkıyor. Bu haberler gerçek olsaydı şu anda kullandığımız tarayıcılar tıklandıkları an açılmaları gerekir. En ufak bir takılma, kasma yaşanmaması gerekirdi. Böyle bir tarayıcı var mı?. Bu söylediklerimden tarayıcıların hızlanmadıkları gibi bir yargı çıkarılmasın. Muhakkak hızlanıyorlar. Ama bu hızlanmanın o verilen rakamlar kadar olduğuna inanmıyorum. Sadece bir önceki tarayıcıya göre daha hızlı çalışıyorlar.

Ben Firefox kullanıcısıyım ve umarım Firefox da İnternet Explorer ve Chrome’un bu hızlı çıkışına karşı bir şeyler yapar. Zira böyle giderse ileride Firefox’u eklentileri bile kurtaramayacak ve piyasaya Chrome hakim olacak. Gerçi Chrome’u da severim. Benim için sorun olmaz 🙂

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!