Atatürk

Herkes için Python

Python öğrenmesi kolay, söz dizimi temiz bir programlama dilidir. Bu programlama dilini kullanarak yazılım geliştirme sürecinde verimliliği arttırabilir, başka dillerle tamamlanması aylar sürecek bir çalışmayı haftalar, hatta günler içinde tamamlayabilirsiniz. Eğer hiç programlama deneyiminiz yoksa Python özellikle sizin için biçilmiş kaftandır.

Bu kitapta, hem bir betik dilinin kıvraklığına, hem de eksiksiz bir programlama dilinin gücüne sahip bir dil olan Python’u olabildiğince sade ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştık. Kitapta temel Python bilgisinin yanı sıra, bu dilin resmi arayüz takımı olan Tkinter hakkında da ayrıntılı bilgiye ulaşacaksınız. Kitabı bitirdiğinizde Python programlama dilini kullanarak hem konsol uygulamaları, hem de grafik arayüze sahip programlar yazma bilgi ve becerisi edineceksiniz.


Kitap geçen hafta elime ulaştı. 150 TL ve üzeri kitap alımlarda kargo ücreti ödenmediği için 33,50 TL olan kitabı 26,72 TL ye aldım. Dolayısıyla kargo ücreti ödemedim. Siz de birkaç arkadaşınızla birlikte bu şekilde kitapları hem daha ucuza almış, hem de kargo ücreti ödememiş olursunuz. Ayrıca dükkan dükkan dolaşıp da kitap arama derdinden de kurtulmuş olursunuz. Kitabın sayfa sayısı 534. Bu sizin gözünüzü korkutmasın. Aralarda boş sayfalar olduğunu ve içerisinde bol bol örnekler olduğu için kitabı isterseniz 2-3 günde bitirebilirsiniz. Örneğin ben kitabı ilk aldığım gün 4 saatte 90 sayfa bitirmiştim.

Kitap hakkında fikirlerimden bahsetmek gerekirse kitap gerçekten harika bir kitap. Üniversitedeki programlama hocamın öğretemediği programlamayı Python ile hem sevdim, hem de kitaptaki uygulamaları yaparken bir şeyleri öğrenmenin verdiği keyif ile insan daha fazlasını öğrenmek istiyor. Bilirsiniz üniversitelerde genellikle C, C++ veya C# öğretmeye çalışırlar. Hiç birini adam gibi öğrenemedim. Okullarda bu dilleri yarım yamalak öğreteceklerine Python gibi bir programlama dilini çok kısa bir sürede adam gibi öğretseler bu ülkeden eminim çok daha fazla programcı çıkar. Zaten Python’u öğrendikten sonra diğer programlama dillerine geçiş daha kolay olur.

Bu arada şunu da hemen belirteyim. Python’u diğer dillerle kıyaslamıyorum. Onlardan daha iyi olduğunu da söylemiyorum. Sadece diğer dillere göre öğrenmesi çok daha kolay bir dil olduğunu söylüyorum.

Eğer programlamaya yeni başlamış birisiyseniz ve programlamayı öğrenmek istiyorsanız Python sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Not: Kitabın pdf versiyonunu da yazarın sitesinden (www.istihza.com) ücretsiz indirebilirsiniz. Kitabın yazarı Fırat Özgül’e böyle bir kitabı yazdığı için kendi adıma teşekkür ediyorum.

Comments of this post

bilgi

bilgi
21 Aralık 2011

visual studio için de var mı bildiğiniz kullanışlı bir kitap

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
21 Aralık 2011

Visual Studio için önerebileceğim bir kitap yok. Daha doğrusu pek araştırmadım. Genelde kitap alacağım zaman kitapyurdu.com sitesindeki yorumlara bakıyorum ve buna ek olarak da internette araştırma yapıyorum. Kitabın iyi olduğundan emin olduktan sonra alıyorum.