«

»

Haz 19

Google Penguen Güncellemesi ile İlgili Düşüncelerim


Takip ettiğim kadarıyla Google Penguen güncellemesinden bir çok site etkilendi. Hitlerinde veya Google’daki sıralamalarında düşmelerin yaşandığını söyleyen kişi sayısı da az değil.

Problem yaşayanların hemen hepsinde benim gördüğüm ortak nokta şu. Kısa sürede belirli kelimelerde kasarak bir yerlere gelmiş veya gelmeye çalışmış olmaları.

Örneğin 3 ay kastım, şu şu kelimelerde 1. veya 2. sayfaya geldim diyenler veya backlink kastım diyenler var. Kısa sürede bu kadar hızlı yükselmeyi Google’ın sevmediği kesin. Kendimden örnek verecek olursam bu tarz şeyler için çok fazla çaba sarf etmedim. Her zaman “Bloglarıma ne yazabilirim?” diye kendime soruyorum. Hiçbir şekilde kısa sürede üst sıralara çıkma gibi bir düşüncem olmadı. Bloglarımda da hitlerim sürekli yükseliyor.

Kişisel sitemde aylık tekil ziyaretçi sayısı 12.000 iken şu anda 13.500 civarında. Google’ın yaptığı güncellemelerden de şu ana kadar olumsuz bir şekilde etkilenmedim. Herkes gibi 2 veya 3 ay içerisinde bloglarımın Pagerank’i kısa sürede 0’dan 2’ye veya 4’e birden fırlamadı. Belki senede 1 kez sitemde Pagerank güncellemesi oldu ama düşüş de yaşamadım. Acaba Pagerank’im düşer mi endişesi de hiç duymadım.

En sık yapılan hatalardan birisi de olaylara kısa süreli olarak bakmaları. Sitenizin hitleri bugün düşebilir. Siz üstünüze düşeni yaparsanız hitler elbet tekrar yükselecektir. Mesela sitenize günde 1000 kişinin ziyaret etmesi önemli değil. Önemli olan bu 1000 kişiden kaçının sizin takipçiniz olduğu. Bu 1000 kişiyi nasıl takipçi haline getirebilirsiniz diye düşünmeniz gerekiyor. Takipçi sayınız ne kadar fazlaysa siteniz o kadar iyiye gidiyor demektir. Bunu da sitenizdeki yazılarınıza aldığınız yorumlardan veya size gelen maillerden anlayabilirsiniz.

Her zaman söylediğim gibi bırakın Google kendi işini yapsın. Siz de kendi üstünüze düşeni yapın. Neden hitim düştü veya neden sitemi sıralamalarda düşürdü gibi anlamsız ve kimsenin tam olarak yanıt veremeyeceği soruları sormayla zamanınızı boşa harcamayın. Takipçi sayınızı arttırdığınız sürece Google buna kayıtsız kalmayacaktır. Takipçileriniz sizden bahsederek veya sitenizi ziyaret ederek zaten hakettiğiniz yere sizi çıkaracaktır.

Böyle bir güncellemenin olması sevindirici. Muhakkak hatalar veya sorunlar vardır. Zaman içerisinde bu sorunlar en aza inecektir diye düşünüyorum. Sonuçta Google’ın amacı, aramalarda en doğru sonuçları kullanıcılarına sunmak.

Google’ın Penguen güncellemesinden sonra blogunuzda veya sitenizde, hit kaybı veya sıralamalarda gerilere düşme gibi bir şey yaşadınız mı?

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

3 yorum

 1. annem uyurken izle

  emeğinize sağlık, teşekkürler

  [Cevapla]

 2. karolla

  aynen ben de hiç düşüş görmedim. pagerank 1di 3 oldu. kısmetse bir dahaki düzenlemede 4'e talibim 🙂

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Hayırlısı. Umarım dilediğiniz gibi olur. Kendi bloglarımda da yükselme bekliyorum. Bakalım kısmet.

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
windows-linux
Windows Programları Linux’te Çalıştırılmalı Mı?

Windows'tan Linux'e geçmek isteyenlerin akıllarındaki en önemli sorulardan birisi şudur. Windows'taki programlarımızı Linux'te kullanabilir miyiz? Benim kafamda beliren yanıt şu....

Kapat