Atatürk

Everest CDC-145 5.25 USB2.0 Ide/Sata Kutusu Aldım

HP Pavilion DV4254EA laptopumun DVD-RW’ı son zamanlarda iyice problem çıkarmaya başlamıştı. Sanırım bu veya buna yakın modellerde hep dDVD-RW’da problemler yaşayanlar olmuştur. Özellikle DVD yazma konusunda.

Artık dün bu özelliğini temelli kapatmaya karar verdi kendisi. Bende elimdeki masaüstü için daha önceden kullandığım ASUS marka DVD-RW’a kutu almaya karar verdim ve EVEREST CDC-145 5.25 USB2.0 IDE/SATA KUTU aldım.

Bilmeyenler için ne olduğunu anlatayım. Bu cihaz hard disk, dvd-rw gibi cihazlardan biraz daha büyük boş bir kutu. İçine DVD-RW’ı yerleştirdim. Kabloları ayarlayıp USB üzerinden laptopa bağladım ve bu şekilde masaüstü için hazırlanmış DVD-RW’ı harici olarak laptopta kullanabiliyorum.

Neyse dün bütün herşeyi ayarladıktan sonra Windows XP’de bir deneme yapmaya karar verdim. Fakat XP yine beni hayal kırıklığına uğrattı. Yazarken takılma yaşadım. Cd yazma programı kitlendi. Yazma hatası aldım. Yeni program çalıştırmaya kalktığımda arkaplanda çalışıyor gözükmesine rağmen programın arayüzüne ulaşamadım. Bu ve bunun gibi problemler yaşadıktan sonra bir de Ubuntu da deneme yaptım.

Her ne kadar kutunun üzerinde hangi sistemler üzerinde çalıştığını belirtse ve bunun içinde Linux yoksa da çalıştı. Kutunun üzerine Linux üzerinde de bu cihazın çalıştığını yazsalar iyi olur 🙂 ve tahmin edeceğiniz gibi Ubuntu beni yüzüstü bırakmadı. Ne bir takılma, ne de yazma hatası ile karşılaştım…

Comments of this post

Enes Pastırmacı

Enes Pastırmacı
20 Temmuz 2014

ben bu ürün ile OTG üzerinden hddyi Galaxy S3 telefonda kullanabilir miyim androidde zaten bi çeşit linux