Atatürk

Bitmek Bilmeyen Türk Telekom Arıza Kayıtları ve Elit Hizmet

Yıllardır ADSL kullanan biriyim. 16 Mbit’in kampanyasız fiyatını ödememek için her yıl arayıp bildirdiklerinde taahhüt vererek daha ucuza internet kullanıyorum. En azından kendilerince verdikleri hizmetin(!) bedelini ödüyoruz. Müstakil evlere fiber gelmediği için 16 Mbit’ten yararlanıyorum. Bununla da en fazla 1.2Mb hızda dosya indirebiliyorum.

Bir süre önce dosya indirme işlemi sırasında hızın 600-800Kb’lara düştüğünü gördüm. Bununla birlikte bağlantı kısa aralıklarla sürekli kopuyordu. Türk Telekom’u aradım. Bağlantının koptuğunu ve hızın da düştüğünü söyledim. Yanlış hatırlamıyorsam telefondaki kadın “Hız düşüklüğünden dolayı kopmalar yaşadığınız görülüyor.” dedi. Arıza kaydı bıraktım. Sorunun düzelmesini beklerken arada ufak tefek dosyalar indirerek kontrol ederken 200Kb ile indirdiğini gördüm ve kopmalar da devam ediyordu. Yani sorun düzelsin diye arıza kaydı bıraktım ve daha kötü hale getirdiler.

Arızanın düzelmesi için belirtilen 48 saatlik süre içerisinde arayarak bilgi almak istediğimde hatanın İÇ TESİSAT, SPLİTTER, MODEM veya ANKASTRE kaynaklı olduğu tespit edilmiştir deniyor. Yardımcı olmalarını istersek de Elit hizmet ekiplerini adresimize göndereceğini söylüyorlar. Hiç yanıt vermeden kapattım.

Arıza kaydı bırakırken bize ulaşılabilmesi için hep isim ve telefon numarasını istiyorlar. Hiçbir zaman da aramazlar zaten.

Neyse bir süre sonra da bize ulaşamadıklarını ve bağlantı problemi devam ediyorsa arayabilirsiniz mesajı gelir. Tekrar aradım. Durumu anlattım. “Evet, bağlantınızın koptuğu görülüyor” dedi. Yine tabii ki olmazsa olmazımız ARIZA KAYDI.

Bu arıza kaydından sonra kopma sorunu çözüldü. Fakat hala dosya indirirken 200Kb ile indirme yapıyor. Bir kez daha aradım. Bu arada önceki arıza kaydından hemen sonra aradığım için konuştuğum kadın, “Arıza kaydı bırakmışsınız daha önce kopma sorunuyla ilgili. İç tesisat, modem veya kablolarla ilgili olduğu belirtilmiş” dedi. Ben “Kopma sorunum çözüldü, hızım düşük” dedim. Kontrol ediyorum deyip hız sorunu yaşadığınız görülüyor dedi. Eskiden hızım düşük dediğimde arıza kaydına gerek kalmadan hızı yükseltiyorlardı. Bu sefer nedense arıza kaydı açtı ve telefona gelen arızanız ekiplerimize ulaşmıştır mesajından kısa süre sonra internet hızı normal haline döndü.

Peki Elit Hizmet Gerekli Mi?

Türk Telekom çalışanları sanki her arıza için papağan gibi “İç tesisat, modem, splitter, ankastre” deyip duruyorlar. Sorunu çözmek için de Elit Hizmet verelim diyorlar. Konuyu dönüp dolaştırıp sürekli Elit Hizmet’e getirmeye çalışıyorlar. Bunu birkaç kez arayınca daha iyi anlıyor insan. Benim sorunlarım Elit Hizmet olmadan da çözülebildiğine göre bu ısrar neden? Tamamen duygusal…

Buna benzer sorunu daha önce de yaşamıştım ve Elit Hizmet’i o zaman da istememiştim. O zaman da sorunumu çözmüşlerdi. Sanki ortaya bir olta atıyorlar ve kimi avlayabilirsek kardır diye düşünüyorlar gibime geliyor.

İnternette Elit Hizmet ile ilgili yorumlara baktığınızda, hizmeti kabul edenlerin evlerine hiçbir görevlinin gelmediğini de söyleyenler var.

Not: Son konuştuğum kadına sorunum çözüldü deyince bir duraksadı. Çünkü sorunla ilgilenen ekiplerin iç tesisat, modem ve kablo diye belirtmeleri ve yukarıdaki Elit Hizmet tablosunun altındaki iki yazıyı da okuyunca sanki parçalar daha bir yerli yerine oturuyor.

SONUÇ?

Taahhüt’ün bitmesine 5 ay kalmış. Turk.Net’e geçmeyi düşünüyorum. Turk.Net’te de aynı sorunları yaşama ihtimalim olsa bile “Taahhüt olmaması, şu anda ödenen ücretten daha az ücret ödeme ve kotanın 2 katına çıkacak olması” nedeniyle geçmek daha mantıklı gibi geliyor.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!