Atatürk

Asus Eee PC 1005HA – Windows XP’den Windows 7’ye Geçiş

Sizlere daha önce Asus Eee PC 1005HA model netbookumda Windows 7 Starter’dan Windows XP’ye geçiş yaptığımdan bahsetmiştim. O zamandan bu yana Windows XP’den gayet memnundum. Fakat son zamanlarda İnternet Explorer’ın durduk yere hata verip kapanması beni bunaltmaya başlamıştı. Ardından en iyisi Vista’ya geçmek diye düşündüm ve Vista kurdum. Vista’da SP1 ve SP2’yi (Servis Paketleri) de yükledikten sonra bir süre kullandım ama gün bitmeden Vista’yı da beğenmeyip netbookla birlikte gelen Windows 7 Starter’i geri yükledim.

Yüklemeyi tamamladıktan sonra farkettiğim bazı şeyler oldu. Hem Windows XP’yi hem de Windows 7’yi kullandığım için aradaki bazı ufak tefek farklılıkları gördüm. XP, Windows 7’ye göre daha hızlı çalışıyor diye düşünüyordum. Fakat sürücüleri güncelledikten sonra fikrim değişti.

Windows 7’de film izlerken, filmi tam ekran yaptığımda, mouse’u oynattığımda görüntüde hafif bir takılma yaşanıyordu. Mouse’u hareket ettirmezsem sorunsuz bir şekilde izleniyordu. Bu problemi Windows XP’de yaşamamıştım. Windows 7’nin sürücülerini güncelledikten sonra bu problemim çözüldü. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim. Bazı filmlerde bu problem var ama kullandığınız program bile bunda etkili. Çok da kafaya takacak bir problem değil açıkçası ama muhakkak Asus’un sitesinden Windows 7’nin yeni sürücülerini yükleyin.

İkinci bir olay da Aver TV VolarGO ile ilgili. Windows XP’de VolarGO ile TV izlemem pek mümkün olmadı. TV’yi ilk çalıştırdığımda ilk 5 saniye filan bir problem yok. Fakat ondan sonra seste problem olmamasına rağmen görüntü takılmaya başlıyor. Windows 7’ye geçişten sonra bu sorunum ortadan kalktı. Rahat bir şekilde Aver TV VolarGO ile netbookumda televizyon izleyebiliyorum.

Asus Eee PC 1005HA Arka Plan Resmini Değiştirme: Bu arada bildiğiniz gibi Windows 7 Starter’da arkaplan resimlerini değiştiremiyorsunuz. Asus’un sitesinden sürücülerin(drivers) yeni versiyonlarını indirirken Asus’un System Settings isimli bir programı olduğunu gördüm. Bu program sayesinde istediğiniz bir klasörü seçip, içerisindeki resimleri isterseniz belirli saatlerde isterseniz her gün otomatik olarak değişmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede Starter’in getirmiş olduğu bu arkaplan değiştirememe problemi de çözülmüş.

Comments of this post

west

west
21 Kasım 2010

elıne saglık

ercan

ercan
24 Ocak 2012

cok güzel

kemal

kemal
29 Ocak 2012

asus Eee PC 1005HA orjinali elimde ingilizce xp olarak mevcut . Turkce xp yuklemek istedim, harici bir CD okuyucu kullanarak bios ayarlarindan CD den baslati secerek klasik kurulum yapmak istedim. Hersey normal seyrinde giderken format bolumu bir turlu gelmiyor ve kurulum devam etmiyor. Ne yapmaliyim ki TURKCE XP yi kurabileyim.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Ocak 2012

Kurulum kısmında kalıyorsa elindeki Türkçe XP CD'si sorunlu olabilir. Elinde İso dosyası varsa başka bir CD'ye yazmayı dene. Yazma hızı olarak 10x yap ve doğrulama yapmayı da ihmal etme.

coco

coco
09 Haziran 2012

Merhabalar benim de bir asus eee pc seashell series netbookum var. Bende her yolu denedim internette yazanları denedim söylenen programları yükledim denedim ama beceremedim. Bu system settings'i de bulamadım. Tools'a bastığımda live uptade ve bağlantı ayarından başka bir şey çıkmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
09 Haziran 2012

Tabii ki yardımcı olurum fakat amacınızın ne olduğunu anlamadım. System Settings ile arkaplan resmini mi değiştirmek istiyorsunuz ?

coco

coco
10 Haziran 2012

Evet arkaplanımı değiştirmek istiyorum. Belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
10 Haziran 2012

Benimkiyle aynı modele sahipseniz; http://www.asus.com/Eee/Eee_PC/Eee_PC_1005HA_Seas… sayfasından Download'a tıklayıp işletim sistemini seçeceksin. Sonra da çıkan listede Utility içerisinde System Settings programı var.

Eğer farklı bir model kullanıyorsan; http://www.asus.com/Eee/ sayfasına gir. Sayfanın ortasında Eee Pad Eee PC … şeklinde yazılar var. Eee PC'ye tıklayıp kaç inç olduğunu belirleyip modelini seçeceksin. Sonra yine yukarıda anlattığım işlemleri yapacaksın. Kolay gelsin.

mina

mina
27 Nisan 2014

dowland yokki o sayfada