Son zamanlarda para karşılığında birilerine özgün makale yazdıranlarda bir artış var. Olaya hem özgün makale satın alan hem de özgün makale satan kişi açısından bakalım.

Özgün makale satın alan kişinin amacı tabii ki kısa yoldan para kazanmak. Para kazanmak için de emek harcamamak bu kişiler için en önemli şey. Sadece makale satın alarak para kazanılıyor mu? Hemen olmasa da bir süre sonra tanıtım, reklam vs gibi yollardan para kazanmak mümkün. Peki buna değer mi? Benim şahsi fikrim bununla uğraşmaya değmez. Daha kolay para kazanmak varken bu yöntem bana göre sadece zaman kaybı.

Özgün makale satan kişi açısından olaya bakacak olursak durum daha da vahim. Örneğin; 400-500 kelimelik bir yazı için 1 TL’ye yazı yazan insanlar var. Burada önemli olan şey yazıyı yazarken harcanacak zaman ve emek. Sizin zamanınız ve emeğiniz 1 TL ediyorsa söylediklerimi dikkate almayın. Kopya içerikli yazılar her geçen gün artıyor. Bununla birlikte de özgün yazının önemi artıyor. İnsanlar her yerde görebilecekleri yazıları değil, hiçbir yerde göremeyecekleri yazıları okumak istiyorlar. Özgün içerikli bir yazı 1 TL’ye satanlar, en büyük haksızlığı kendilerine yapmış oluyorlar.

Şöyle düşünün. Tanesi 1 TL’den 30 yazı yazıp satsanız, yazıları alan kişi, size ödeyeceği 30 TL’yi zaten reklamlardan veya tanıtım yazılarından rahat bir şekilde çıkarabilir. Siz para kazandım diye sevinirken, o kazandığınız paradan daha fazlasını başkasına kazandırmış oluyorsunuz. Yazıları alan kişi hem sizden fazla para kazanıyor hem de bloguna özgün yazı girmiş oluyor. Kusura bakmayın ama bu açıdan bakınca makale satan kişi enayi yerine konmuş gibi oluyor. 🙂

Tabii ki işin bir de şu yönü var. Para için yazılacak özgün makale ne kadar özgün olacağı da ayrı bir konu. Para için yazılan yazı ile kendi isteğiyle yazılan yazı arasındaki fark az çok anlaşılıyor zaten.

Gördüğüm kadarıyla hem makaleyi alan memnun hem de satan memnun. Yani arz talep meselesi. Fakat makaleyi alanın çok daha memnun olduğu kesin. 🙂  

9 Responses to “Parayla Makale Alıp Satmak”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir