Atatürk

Misafir Yazılarınızın Reddedilme Nedenleri

neden

Kendinize ait bir blogunuz varsa, isminizi duyurmak ve yazdığınız yazıları daha çok kişiye okutmak istiyorsanız bunun yöntemlerinden birisi de diğer bloglara, yazdığınız yazılarla misafir olmaktır. Bu sayede hem insanlar sizi tanımış olacak hem de blogunuza ziyaretçi çekmiş olacaksınız.

Fakat diğer bloglara misafir olacaksanız, blog sahibinin istediği doğrultuda yazılar yazmalısınız. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Misafir yazılarınız neden reddedilir?

1- Blog sahibinin yazmanızı istediği kategorilerde yazılar yazmamak

Her blog sahibinin kendi blogunda yazdığı belirli kategoriler vardır. Misafir yazıların da ya bu kategorilerle ya da kendi belirlediği başka kategoriler varsa onlarla ilgili olmasını ister.

2- Kendi reklamınızı çok fazla yapmak

Misafir yazılar sizin kendi reklamınızı yapacağınız bir şey değil. Burada amaç blog sahibinin sahip olduğu okuyucu kitlesine uygun yazılar yazmak. Hiç kimse başka bir kişinin blogunun reklamını durduk yere yapmak istemez. 🙂

3- Okuyucu kitlesine hitap edememek

Okuyucu kitlesine hitap etmek oldukça önemli. Zaten blog sahibi de misafir yazılara onay verme konusunda buna dikkat eder. Çünkü kendi kalitesini düşürmek istemez. Blog sahibinin yazdığı yazılara bakıp hangi yazıların daha çok yorum aldığını veya ilgi çektiğine bakarak ona uygun yazılar yazabilirsiniz.

4- Türkçe’yi düzgün kullanmamak

Bir başkasının blogunda yazınız yayımlanacağı için Türkçe’yi olabildiğince düzgün kullanmaya çalışın. Bu konuya ne kadar dikkat edip etmediğiniz blog sahibi tarafından mutlaka farkedilecektir. Yazım hatalarınızı en aza indirmek için TDK’nın sitesini sık sık kullanın. Ayrıca yazıyı yazdıktan sonra göndermeden önce 1-2 kez daha okuyun. Hatalarınız varsa düzeltip öyle gönderin.

5- Blog sahibinin yazdığı yazıya benzer yazı yazmak

Bu son madde için söylenecek çok fazla bir şey yok. Misafir olunacak blogun arşiv sayfasına göz atın. Aynı veya benzer bir yazı yazmamaya özen gösterin. Bazı blog sahipleri benzer yazıları yayımlamaya sıcak bakabilir fakat siz yine de farklı bir yazı yazmaya çalışın. Ne olur ne olmaz 🙂

Şunu aklınızdan çıkarmayın. Siz misafirsiniz. Blog sahibinin isteklerine uyun.

Sizce misafir yazıları başka hangi nedenlerden reddedilebilir? Bir fikriniz var mı?

Comments of this post

Serdar Kara

Serdar Kara
24 Eylül 2013

Ben bir neden daha söyleyim. Yazmış olduğum bir makaleyi sana göndermek istediğimi söylediğimde kişisel blog olduğu için reddetmiştim. O halde söz konusu blogun kişisel bir blog olması, misafir yazıların reddedilmesi için bir sebep diyebiliriz sanırım.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
24 Eylül 2013

Uzun zaman önce bir kez ben de kişisel blogumda arkadaşlarımdan birinin yazısını yayımlamıştım. Fakat o yazı hiçbir zaman benim içime sinmedi. Misafir yazıların kişisel bloglarda hoş durmadığını düşünüyorum. Fakat kişisel blog olup da misafir yazıları kabul eden kişiler de muhakkak vardır. Tercih meselesi.

ozgehan

ozgehan
03 Şubat 2014

bloghocam'daki konuk yazar yazından dolayı buraya geldim. Konuk yazar olmak onemli haklısın. Ama her yazıyı da yayınlamamak gerekli. Ama zaman harcıyor oraya yayınlamnası icin yazı gonderiyorsun ve red cevabı gelince azıcık moral bozulur normal olarak.. Empati yaptığımda bunu düşündüm.. 🙂

Bu arada sitemin adresi http://www.omactivities.com
konuk yazar olmak istersen bi bak derim. Belki kabul ederim kim bilir? :)))