Atatürk

Kişisel Bloglar Hangi Konularda Yazı Yazmalı?

Zaman zaman tartışılan konulardan birisi bu. Örneğin kişisel bloglarda teknoloji yazıları yazılmasını bazıları hoş karşılamıyor. Tabii ki burada blog yazarının ilgi alanlarının ne olduğu önemli. Kimseye şu konuda yazmalı veya yazmamalı denemez. Ben kişisel bloglarda teknoloji vb konularda yazı yazılmasına karşı değilim. Fakat benim hoşuma gitmeyen şey, kişisel blogun komple teknoloji yazılarıyla doldurması.

Blog yazarı bu dengeyi iyi kurmalı diye düşünüyorum. Yani bir kişisel blogta, kişi, kendisiyle ilgili veya kendi düşünceleri hakkındaki yazılara da yer vermeli. En azından blogu incelediğimizde o kişiyle ve onun düşünceleriyle ilgili bir şeyler öğrenebilmeliyiz.

Kişisel blog dediğimiz şey, aslında kişinin karakteriyle ilgili bizlere ipucu da veriyor. Kişisel blogun diğer bloglardan en büyük farkı, blogun takipçileriyle daha sıcak ve samimi bir ortam oluşturulabilmesi. Sanki karşılıklı konuşuyormuş hissi uyandırması.

Son zamanlarda bazı kişisel bloglarda wareze kayma durumlarının olduğunu görüyorum. Bunun nedeni büyük ihtimalle bloga gelen hiti arttırmak ve bu sayede reklamlardan para kazanmak. Hele ki bunu yapan bloglar az çok tanınan bloglardansa durum daha da vahim. Zaten kaliteli blog yazarlarının sayısı her geçen gün azalırken, isim yapmış kişilerin de wareze kayması bence hiç hoş değil. Böyle yaparak kendi kalitelerini düşürdüklerini görüyorum.

Bir de işin şu kısmı var. Zaten warez dediğimiz şeyin suç olduğu bilinmesine rağmen, bir de bu tarz paylaşımları kişisel bloglarında yaparak suça ortak olmuş oluyorlar. Vicdanlarının nasıl rahat ettiğini şahsen anlayamıyorum.

Umarım ileride, kalitesinden ödün vermeden kişisel blog yazarlığı yapan kişilerin sayısı artar ve ben de onların takipçisi olurum.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kişisel bloglarda hangi konulara yer verilmeli?

Comments of this post

Erol Dizdar

Erol Dizdar
07 Ocak 2013

Yazıya katılmıyorum. Katılmama sebebim ise belirli bir konuda yani teknoloji, yemek, gezi v.s. blogları olabilir. Bloggerlar belirli bir grubun içinde olmak zorunda değil. Zaten blogun amacı özgürce yazmaktır. Bir grubun içinde olunduğunda ister istemez özgürlüğünüz gider. Bloglar kişinin kendi deneyim, yorum, izlenimlerini içeren yazılardan olabileceği gibi içerisinde değişik konular olabilir. Yani blogger sadece beğendiklerini de paylaşır veya sadece kendi yazılarınıda. Bu bloggera kalmış bir şeydir. Ayrıca blogger blogunda kendi hakkında bilgi vermek zorunda da değildir. Önemli olan paylaşımlar ve paylaşımları takibe değer görüp görmediğinizdir. Bir çok blogger takma adlar ile blog yazmaya devam etmektedir.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
07 Ocak 2013

Sanırım yazı içerisinde detaylı bir şekilde ne demek istediğimi anlatamadım. Kişisel bloglar tabii ki her konuda yazabilmeli. Yazmalıdır da. Zaten ziyaretçi/takipçi ilgi alanına uygun blogları takip edecektir. Ben yazıda kendi düşüncemi aktardım. Benim takip edeceğim/ettiğim blogların nasıl olması gerektiğinden bahsettim. Yazıda asıl yakındığım nokta kişisel blog adı altında illegal paylaşımlar yapılması. Programları, oyunları vs crackli olarak paylaşan kişisel bloglardan bahsediyorum. Ayrıca ben bir blogu takip ediyorsam, o kişi hakkında bilgi sahibi olmak isterim. O kişi tabii ki bilgi vermek zorunda değil. Fakat ben, kendi hakkında da bir şeyler paylaşan kişileri takip etmeyi tercih ediyorum. Kişisel blogu kişisel blog yapan şey de bana göre budur.

Zamanınızı ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim.

İbrahim yüzer

İbrahim yüzer
07 Ocak 2013

Kesinlikle haklısın abi 🙂 kişisel blog yazıyor ama bakıyorsun hiç kişisel yazı ya da benzer kategori yok.Yakında durum düzelir inş.

Cihan Koç

Cihan Koç
07 Ocak 2013

Aslında kişisel bloglarda kişisel deneyimlerden yararlanmayı amaçlayan bir blog okuyucusuyum. Bence insanlar kişisel bloglarında eşsiz tecrübelerinden bahsetmelidir. Konunun ne olduğunun hiç bir önemi yok. Önemli olan kişisel tecrübe ve deneyimleri toplumsal hale getirmek olmalıdır bence. Yazınız için teşekkür ederim Polat Büyükarslan.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
07 Ocak 2013

Rica ederim Cihan. Kişisel blogta ne paylaşılırsa paylaşılsın, blogun geneline bakıldığında kişinin karakteri, ilgi alanları, deneyimleri, bilgi birikiminin (bu liste böyle uzar gider) ne olduğu ortaya çıkıyor. İster istemez kişi kendini vezir de edebilir, rezil de. Ben de bilgisinden yararlanabileceğim blogları takip etmeye ve desteklemeye özen gösteriyorum. Yorumunuz için de teşekkür ederim.

Webence

Webence
07 Ocak 2013

öncelikle benzer fikirlere sahip olduğumuz belirtmek isterim kişisel bloglar öncelikle kişinin kendini ifade ettiği sonrasında bilgi sahibi olduğu konularla ilgili paylaşımlar yaptığı bloglar olmalıdır bana göre de eğer kişisellik adı altında neredeyse tamamı teknoloji ve kod ile ilgili yazılar olunca ben o blogda pek fazla kalmıyorum kişisel dendiği zaman kişinin fikirlerini okumayı seviyorum…

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
07 Ocak 2013

Söylediklerinize katılıyorum. Bu arada yorumunuz için de teşekkür ederim.

Soner

Soner
08 Ocak 2013

Bence blog sitelerine isteyen istediği şeyi yazar…