Atatürk

Hayalimdeki Blog Okuyucusu, Neredesin?

neredesin

Herkes blog yazarlığına farklı amaçlarla başlıyor. Fakat özellikle son zamanlarda açılan blogların amacı genellikle kar elde etmek. Deyim yerindeyse kimse babasının hayrına yapmıyor.

Uzun yıllar blog yazarlığı yapan kişilere baktığınızda onlar ilk başladığında para/çıkar amacı gütmeden bu işe başladılar. Zamanla bu değişti.

Ben de 4-5 yıldır blog sahibiyim. Kendi çapımda bir şeyler karalıyorum. Her blog yazarının okuyucularından beklediği şeyler muhakkak vardır. Ben ilk başladığımda öyle büyük beklentilerim filan yoktu. Sadece yazayım ve yazdıklarım okunsun istiyordum. Zaten üç beş kuruş para kazanmaya 2,5 yıl sonra başladım.

Peki ben blogumu takip edenlerden ne bekliyorum?

Yorum Yazsın

Yazılan her yazıda çok fazla emek olduğunu unutmayın. Yazıyı yazmak için internetten araştırma yapmak, yazı için resim bulmak, yazının düzenlemesini yapmak ve bunun gibi daha birkaç tane şeyi her yazı için yapıldığını düşünün. Her bir yazı için de ortalama 1 saat (yazının içeriğine ve uzunluğuna göre bu süre artıp azalabilir) harcandığını düşünün. Blog sahibi bu kadar emek verince ister istemez yazdığı yazılara da yorum yapılsın istiyor.

Retweet Etsin/Paylaşsın

Yukarıda bahsettiğim gibi yazı yazmak için çok emek harcanıyor. Bu emeğin karşılığı olarak beğendiğiniz yazıları Facebook adresinizde paylaşabilir veya Twitter’dan takip edip retweet edebilirsiniz.

Bağış Yapsın

İngilizce içerikli blogları ziyaret ettiğinizde Donate (Bağış) kelimesini büyük ihtimal görürsünüz. Burada amaç blogu ziyaret eden kişinin, blogu beğendiyse veya kendine faydalı bilgiler bulup yararlandıysa blog sahibine istediği oradan bağışta bulunmasıdır. Bu 2-3 dolardan başlayıp kişinin vermek istediği miktara göre değişir. Bağışın zorlayıcılığı yoktur. İsteyen verir. İstemeyen vermez. Zaten yapılan bağışlarla blog sahibinin köşeyi dönmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Oradan gelecek para, blogun büyüklüğüne göre değişmekle beraber genelde sitenin hosting domain masraflarına gider.

Bağış yaparak blog sahibine destek vermiş olursunuz. Ya da şöyle düşünün. Blog sahibine bir kahve ısmarladığınızı farzedin. Türkiye’de bağış gibi bir olay olmadığı için girdiğiniz bloglarda sürekli reklam görüyorsunuz. Bağış olayı yaygınlaşmış olsa bloglara eklenen reklamlar da azalacaktır. En azından ben reklamları azaltırdım. Bağış yapacak gücünüz yoksa, yazılara yorum yaparak ya da yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak da blog yazarını mutlu edebilirsiniz.

Bu yazdığım üç başlığın dışında daha çok madde var. Fakat bunlar benim için en önemli olanlar. Özellikle ilk iki madde. Bunları yaptığınız taktirde hem blog sahibinin gözünde değeriniz artacak hem de yardıma ihtiyacınız olduğunda blog sahibi size seve seve yardımcı olacaktır.

Comments of this post

Webence

Webence
19 Temmuz 2013

ne yazık ki bir çok blog yazarı bu konuda çok sıkıntılı hatta bazen ben neyi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum

Dodo

Dodo
19 Temmuz 2013

Bence bu sorun insanların her şeyi boşvermesinden ,üşengeçliğinden ve bencilliğincen kaynaklanıyor. Blog yazarı ne kadar iyi bir yazı yazarsa yazsın bu sorun böyle gider diye düşünüyorum. Paylaşım sitelerinde sizin gönderinizi paylaşıp beğen butonuna tıklamayan insanlar varken blogların bu durumda olması bence gayet doğal.

peteğinkeyifdükkanı

peteğinkeyifdükkanı
19 Temmuz 2013

Yazınız da çok güzel, yorumlar da çok doğru. Elinize sağlık. Hatta beni düzenli olarak ziyaret eden blogların varlığını bilmeme rağmen 1 kez olsun yorum bırakmadıklarını fark edince hem şaşırıyorum, hem de üzülüyorum Ben dar zamanlarımda dahi okuyup beğeniyorsam mutlaka en azından elinize sağlık bile yazmayı kendime görev biliyorum…

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
19 Temmuz 2013

Yorum yazdığınız için teşekkür ederim.

Ramazan

Ramazan
20 Temmuz 2013

Blog yazarı olmak çok zor bir iş . Ve bir blog yazmak için en az 6-7 saatimizi harcıyoruz.(kendim için). Ama blog okuyucularının bu emeği görmesi için biraz empati yapması gerektiğini düşünüyorum.

Hamiyet Bayram

Hamiyet Bayram
29 Ağustos 2013

Samimi, gülümseten bir yazı olmuş. Düşüncelerinizi ve duygularını paylaştığınız için teşekkürler.

sefa

sefa
21 Mart 2014

Hocam doğru fakat herkesin bağış yapacak durumu olmayabilir. Bağış yapamayan blog okuyucuları da yorum yaoarsa en azından dediğiniz gibi çok motive edici olabilir.

Kaan Gündovan

Kaan Gündovan
15 Şubat 2015

Çok doğru bir yazı olmuş. Peki, blog yazarı olupta bu istediği şeyleri yapmayanlara ne denmeli ? Şimdide bu konu hakkında kafa yormaya başladım…