Atatürk

Genç Blog Yazarlarına Tavsiyeler

Özellikle son zamanlarda, kardeşim yaşındaki gençlerin blog yazmaya hevesli olması hoşuma gidiyor. Fakat bununla birlikte de yapılan hatalar bir hayli fazla oluyor.

Birden fazla blog açıp da çoğu kez başarısız olan kişi sayısı da bir hayli fazla. Üç senelik blog yazarı olarak kendi deneyimlerimden ve yapmanız gerekenlerden bahsedeyim.

Sabırlı Olun:

Eğer blog yazmaya başladıysanız en önemli şey sabırlı olmak. Gençler bu konuda çok deneyimsiz. Bir blog açıp kısa sürede popüler olmak, herkes tarafından tanınan bir blog yazarı olmak istiyorlar. İstedikleri olmayınca blogu kapatıp başka bir blog açıyorlar. Onda da başarılı olamayınca bir başka blog. Geriye dönüp baktıklarındaysa tek görecekleri şey boşa harcadıkları zaman. Unutmayın, kimse bir gecede tanınan bir blog yazarı olmadı. Blog yazmaya ayıracak zamanınız, azminiz, isteğiniz ve en önemlisi sabrınız yoksa hiç başlamayın. Herkes her konuda başarılı olabilir diye bir şey yok, değil mi?

Hedef Belirleyin:

Hedefsiz hiçbir yere varılmaz. Nereye gideceğinizi bilemeden oradan oraya savrulup durursunuz. Genelde hedefi olmayan kişilerin yaptığı hatalardan birisi, her şeyi öğrenmeye kalkmaktır. Bu maceranın sonucu da genellikle hüsranla biter. Her şeyi aynı anda öğrenmeye kalktığı için hiçbir şeyi tam anlamıyla bilmeyen ve her şeyden azar azar bilgisi olan birisi çıkar ortaya. Hiçbir şey bilmemektense bir şeyi tam anlamıyla bilmek en iyisidir. O yüzden hedefinizi belirleyin ve sizi hedefinizden alıkoymaya çalışacak kişilere kulak asmayın.

Para Kazanmak için Blog Yazarlığı Yapmayın:

Para kazanmak tabii ki önemli. Fakat öncelikli hedefiniz, blogunuza gelen ziyaretçilerinizi, takipçiye çevirmek olmalı. Bir nevi kendi okuyucu kitlenizi oluşturun. Bu kitlenin size ileride zaten para kazandıracağını unutmayın.

Blogunuzu açar açmaz reklam alanlarını yerleştirmeyin. Böyle yapanları da gördüm. Blogunda doğru düzgün içerik yokken reklam alanlarını ekleyip, fiyatlarını belirleyen insanlar var. Boş, takipçisi olmayan siteye kim, neden reklam versin?

Araştırmacı Olun:

Son olarak bol bol araştırın ve okuyun. Blog yazarı olan kişinin en iyi dostunun Google olması gerekiyor. Google’ı kullanmasını öğrenin. Eğer aradığınız konuyu bulamadıysanız, takip ettiğiniz ve bilgisi olduğunu düşündüğünüz kişilere sorun. Size yardımcı olacaklardır. Fakat yardım isteyeceğiniz kişinin de bir insan olduğunu unutmayın. Google’dan kısa sürede bulabileceğiniz, çok basit sorularınız için yardım istemeyin. 

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!