Atatürk

Blogunuzun Ekran Görüntüsünün Tamamını Almanın En Kolay Yolu

Blog yazarları kimi zaman bloglarının ekran görüntüsünün tamamını almak ve bunu paylaşmak isteyebilir. Böyle bir durumda genelde çeşitli websitelerinden yararlanılır ya da bilgisayara kurulan bir yazılımla bu iş halledilmeye çalışılır.

Benim size bahsedeceğim yöntemde herhangi bir yazılım indirmenize gerek yok. Bahsedeceğim yöntemden sadece Firefox kullanıcıları yararlanabiliyor.

polatbuyukarslan-ekran-goruntusu

Eğer siz de internet tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basit. Ekran görüntüsünü almak istediğiniz blogu/siteyi açın ve klavyeden Shift+F2 tuşlarına basın. Ardından tarayıcının alt kısmında bir bar çıkacak. Oraya aşağıdaki komutlardan istediğimizi yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Not: Fullpage’ten ve chrome’dan önceki tek çizgi değil, çift çizgi

Asıl ihtiyacımız olan kod:  screenshot –fullpage

Kodu özelleştirmek istiyorsanız;

screenshot –fullpage -clipboard (Resmi Clipboard’a eklemek istiyorsanız)

screenshot –fullpage dosyaismi (Kaydedilecek dosyaya isim vermek istiyorsanız)

screenshot (Blogun/sitenin tamamını değil de sadece ekranda görünen kısmını kaydetmek istiyorsanız)

screenshot –chrome (Firefox’un UI’sini görüntülemek istiyorsanız)

Hepsi bu kadar.

Comments of this post

Kübra Ayar

Kübra Ayar
06 Mayıs 2015

Mrb bütün kodu yazıyorum fakat bütün sayfayı değil sadece görünen kısmını resim olarak kaydediyor. Sizce neden böyle oluyor olabilir ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
10 Mayıs 2015

Sanırım Firefox'un yeni sürümünde kodlarda ufak değişiklikler olmuş. Kodun sonuna true yazarsanız bütün sayfayı kayıt eder. Yani kullanacağınız kod: "screenshot –fullpage true" şeklinde olmalı. Tırnak işaretlerini koymayın. İşlemi yaptıktan sonra true isimli bir ekran görüntüsü oluşturuluyor.