Atatürk

Blog Yazarlığı ve Reklam İlişkisi

Blog yazarlığını bazı kişiler hobi olarak yaparken bazıları da bu işi bir kazanç kapısı olarak görüyor. Kazanç kapısı olarak görenler de para kazanabilecekleri yöntemlere yöneliyorlar.

Peki blog yazarları, bloglarına reklam almalı mı? Bu konuda da görüş ayrılığına düşenler var. Bir taraf, bloglarda reklam olmaması gerektiğini savunurken diğer bir taraf da reklamların olması gerektiğini savunuyor.

Bu durumda blog yazarları neye göre hareket etmeli ? Burada tabii ki size, blogunuza reklam almalısınız veya almamalısınız şekilde tam olarak net bir cevap veremem. Fakat blog yazarlığını kazanç kapısı olarak gördüğünüz için yapıyorsanız takipçileriniz bu durumdan pek de memnun olmayacaklardır. Çünkü bu tarz kişilerin genellikle düşündüğü tek şey paradır. Bu da üretken olmayı engeller. Özgün içerik üretmenizi engeller. Para kazanma hırsı, içinizdeki blog yazma isteğini öldürür. Blog yazma olayı bir işe veya bir zorunluluğa dönüşüyorsa, ne kendinize ne de takipçilerinize bir faydanız olur.

Eğer ki blogunuzda gerçekten kaliteli ve insanların işine yarayacak içerikler varsa takipçileriniz reklamları çok da önemsemeyecektir. Blog yazarıysanız kendinizi takipçilerinizin yerine koyun. Bir bloga girdiğiniz ve yazılar çok da iyi değil veya sizin ihtiyacınızı karşılamadı. Ayrıca içerisinde çok fazla reklam barındırıyor. Böyle bir blogu ziyaret etmek ister miydiniz?

Şu anda hangi blog olduğunu hatırlamıyorum (gerçi blogun ismini hatırlasam da burada söyleyerek karşı tarafı incitmek istemem) ama ziyaret ettiğim bloglardan birinde, kategorilere baktığımda site tanıtım yazıları yaklaşık 30 civarıydı. Diğer kategorilerdeki yazılar da 1-3 veya 5’ti. Aklınızda bir fikir oluşması için rakamları örnek olarak verdim.

Yani bloga baktığımda içerikten çok site tanıtım yazıları vardı. Sırf para kazanmak amacıyla yapılan böyle bir hareket kısa vadede para kazandırsa da uzun vadede baktığımızda her zaman kaybetmeye mahkumdur.

Reklam, blog yazarları için olmazsa olmaz bir şey. Fakat reklamlardan kazanacağınız paranın keyfine kapılarak blogunuza içerik girmemezlik etmeyin. Para sizin için her zaman yazma isteğinizi arttıran bir araç olsun. Önceliğinizi her zaman takipçileriniz verin. Unutmayın. Para kazanacaksanız bu takipçileriniz sayesinde olacak.

Bloglarınızda özgün ve kaliteli içerikler görmek dileğiyle…

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!