Atatürk

Blog Yazarı Olmak Akıl Kârı Değil

Blog yazarı denince akla ilk gelen şey sadece oturup yazı yazan kişi olarak düşünülebilir. Fakat iş bununla bitmiyor maalesef. İşin teknik kısmına da el atmak gerekiyor.

Bir blog yazarının başından nelerin geçtiğini kısaca özetleyeyim.

1- Yazı yazmak için elinizde bir konu olması lazım. Blog yazarlığına ilk kez başlayan birisi başlarda konu bulmakta çok zorluk çekmez. Fakat günler, aylar hatta yıllar geçmeye başladıkça sanki yazılacak her şeyi yazmışsın ve yazacak konu kalmamış gibi hissetmeye başlarsın. Yazı yazmak için de zamanınızın bir kısmını ayırarak internette araştırma yapmanız gerekir.

2- Yazacağınız konuyu bulduktan sonra oturup yazmaya başlarsınız. Yazıyı yazmayı bitirdikten sonra da imla kuralları için bir veya iki kez daha okursunuz.

3- Yazdığınız yazıya güzel bir başlık ve yazı içerisine resim eklemeniz gerekir. Bunlar da zaman ayırmak gerekir.

4- Yazı artık hazır. Ama bunun bir de SEO kısmı var. Blog yazarı az da olsa SEO bilmelidir. Otur işin yoksa SEO öğren. Yazılarını ona göre ayarla, falan filan.

5- Blogunuz için gereken teknik bilgi kısmıyla ilgilenecek birisi yoksa el mahkum ona da el atarsınız. Blogunuzda çıkan her sorunda veya yapmayı istediğiniz değişiklikler için ayrıca araştırma ve sorun çözme süreçleriyle uğraşırsınız.

Bunların dışında aklıma gelmeyen bir sürü şey muhakkak vardır. Bir de şu bir gerçek ki yukarıda saydığım adımlardan bir veya birkaçını yapmayı unuttuğunuz zamanlar da olacaktır.

Öğrenmeye açık olmak ve sürekli olarak öğrenme sürecinin içinde olacağınızı da unutmamak lazım.

Bu adımları düşününce çok fazla zaman harcayacağınızı ortada. Bu zorlu ve uzun süreç sonunda pes eden kişiler de bir hayli fazla oluyor. Onların da yine en büyük kaybı, edindikleri çevreyi saymazsak boşa harcanan zaman oluyor.

Yukarıdaki yazdığım şeylerden sonra bana neden blog yazarlığı yaptığımı sorabilirsiniz. Bunun cevabı da ayrı bir yazı olacak kadar uzun olabilir. Fakat tek cümleyle de özetleyebilirim sanırım.

Şu anda bu yazıyı okuyor olmanızın bana verdiği keyif, bütün uğraşları unutturmaya yetiyor da artıyor bile. Yine de blog yazarlığı akıllı adamın yapacağı iş değil. Bunun adına deli cesareti de denilebilir sanırım.

Comments of this post

Mesut AKTUN

Mesut AKTUN
12 Nisan 2013

Çetrefilli iş ama zaman geçtikçe daha zevkli oluyor 🙂

cembaki

cembaki
12 Nisan 2013

Çoğu zaman yazacak konu bulmakta zorlanıyorum. Bunun iki sebebi var, herkesin yazdığı bir konuyu yazmak istemeyişim ve lüzumsuz bir yazıyla insanlara zaman kaybettirmek yerine faydalı bir yazıyla karşılarına çıkmak isteyişim.
Ama kitap okumak konu bulma sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Tavsiye ederim:)

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
12 Nisan 2013

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama birisi şöyle demişti. Her yazdığınız yazının çok iyi olmasına gerek yok. Önemli olan düzenli olarak bloga içerik girilmesi. O yüzden fazla ince eleyip sık dokumamak lazım. Bir de bir başkasının yazdığı konuyu siz belki daha farklı şekilde dile getirebilirsiniz. Okuyucularınız sizin yorumunuzu merak edebilir. Bunu da unutmamak lazım. 🙂 Kitap konusunda da haklısınız. 🙂