«

»

May 05

Css3 ile @font-face kullanımı


Sitemdeki yazı tipini değiştirmeyi düşünürken aklıma Css’teki font-face kullanımı aklıma geldi. Uzun süredir font-face’i bilmeme rağmen ya uygulamaya vakit ayıramadım ya da üşengeçliğim tuttuğu için uğraşmamıştım. Sitede ufak ufak değişiklikler yaparken font-face’i de hem sitede uygulayıp hem de sitede yazayım diye düşündüm. @font-face’i kullanmak son derece kolay. Sitenizde yeni, boş bir klasör oluşturun. Sonra bu klasörün içerisine kullanmayı istediğiniz yazı tipini koyun. Css dosyanızı açıp aşağıdaki kodları ekleyin.

Url kısmında, sitenizde oluşturduğunuz klasörün ismi ve yazı tipinin adı yer almalı. Font-family kısmında da aynı şekilde yazı tipi yer almalı. Eğer bu yazı tipini parağraflar için kullanmak istiyorsanız aşağıdaki kodu css dosyanıza ekleyin.

Css dosyanızda parağraf için önceden tanımlanmış bir yazı tipi muhtemelen vardır. Böyle bir durum söz konusuysa yukarıdaki kodu direkt yapıştırmak yerine yazı tipinin adını, kendi eklediğiniz yazı tipi olarak ayarlayın.

Hepsi bu kadar.

Not: Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa muhtemelen bir yerlerde yazım hatası yapıyorsunuzdur. Yazım hatalarınızı kontrol ediniz. Ayrıca font-face yönteminde yazıların az da olsa geç yüklendiğini unutmayın.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 1. Hit Adam

  Hocam @font-face dosyalarını nereye yüklememizi önerirsiniz?

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Ben ftp ile kendi hostuma yüklemiştim. Gerçi benimki Hollanda lokasyonlu. Aldığınız hosting Türkiye lokasyonluysa hız açısından daha iyi olur. Yazı içerisinde de belirtmiştim. Yazılar azcık geç yükleniyor. En azından bende böyleydi.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Ben ftp ile kendi hostuma yüklemiştim. Gerçi benimki Hollanda lokasyonlu. Aldığınız hosting Türkiye lokasyonluysa hız açısından daha iyi olur. Yazı içerisinde de belirtmiştim. Yazılar azcık geç yükleniyor. En azından bende böyleydi.

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Tamindir.Com Hediyelerim Geldi

Tamindir.com, 8. yaşı nedeniyle birbirinden güzel hediyelerin yer aldığı bir çekiliş düzenlemişti. Bu çekilişe ben de katılmıştım. Çekilişte hediye kazanan...

Kapat