«

»

Eki 14

Blogun Sağ Alt Köşesine Sesli Resim Nasıl Eklenir?


html5-css

Blogun sağ alt köşesine Atatürk resmini nasıl koyduğumu ve bu resmin üzerine fareyi götürdüğümüzde sesin çıkmasını nasıl sağladığımızı anlatacağım.

Öncelikle elinizde, blogunuzda görünmesini istediğiniz resim ve bununla birlikte bir tane mp3 dosyası, bir tane de ogg dosyası olması gerekir.

Elinizdeki mp3 dosyasını, internette bulabileceğiniz çeşitli dönüştürme programlarından birisiyle ogg formatına dönüştürebilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı yaşarsanız yazının altına yorum olarak belirtin.

Şimdi ilk önce blogunuzun style.css dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin.

Ardından header.php dosyasındaki <body> etiketinin altına aşağıdaki kodu ekleyin.

Dosyalarınızı kullandığınız FTP programıyla birlikte tema klasörünüzün içine atın. Ana dizine attığınızda hem resim, hem de ses dosyası çalışmaz.

Yukarıda hem mp3 hem de ogg formatını neden kullandığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Hemen açıklayayım. Sadece MP3 formatını kullanırsak Chrome ve Safari’de düzgün çalışıyor. Fakat Firefox ve Opera kullanıcıları resimleri düzgün görüntülemelerine rağmen sesi duyamıyorlar. Sesin hem Firefox hem de Opera’da da çalışması için OGG formatını kullanıyoruz.

Bütün işlemleri doğru yaptığınız taktirde sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 1. Zafer LATİF

  Eline sağlık. Bende bu yönergeleri izleyerek sayfama ekledim. Teşekkürler.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Senin blogta da güzel durmuş. Rica ederim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Senin blogta da güzel durmuş. Rica ederim.

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Mozilla Firefox OS 1.1 Güncellemesi Geldi

Mozilla HTML5 tabanlı mobil işletim sistemi olan Firefox OS'un ilk güncellemesini yayınladı.

Kapat