«

»

Kas 16

Ubuntu’da Başıma Gelen “.dmrc” Problemi


Bu probleme neyin sebep olduğunu hatırlamıyorum. Bir şeyleri kurcalarken bu problem başıma geldi. Aslında genel olarak kullanımı etkileyen bir problem değil. Ubuntu’yu açtıp, kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza uyarı mesajı şeklinde geliyor ve Tamam’a tıklayıp geçebiliyorsunuz.

Bu sorunu çözmek için hem Ubuntu’nun türkiye forumunda hem de yabancı forumlarda araştırma yaptım. Oradaki komutları denememe rağmen tam anlamıyla sonuç alamadım. Bende işime yarayabilecek komutlardan 3 tanesini denemeye karar verdim.

Aşağıdaki komutları sırasıyla deneyin;

sudo chmod 755 /home/kullanıcı_adı
sudo chown -R kullanıcı_adı /home/kullanıcı_adı
sudo chmod 700 /home/kullanıcı_adı

Şunu belirtmeliyim ki ben bu komutları Ubuntu’nun içindeyken yapmadım. Çünkü şu anda root ile ilgili bir problemim var. Yakın zamanda onu da çözüp yine sitede yayınlayacağım. İşlemi Recovery Mode ( Kurtarma Modu ) kısmından yaptım. Recovery Mode kısmında karşınıza birkaç tane seçenek gelecek. Oradan “root” olanı seçin. Alt kısımda root@kullanıcı_adı: şeklinde sadece komutları girebileceğiniz kısıma yukarıda verdiğim komutları sırasıyla yazın.

Benim evimde internet olmadığı için bu problemi uzun bir zamanda ancak internet kafeye birkaç kez giderek çözebildim. Aslında kısa bir araştırma ile çözülebilecek bir sorun.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Windows Vista Hakkındaki Düşüncelerim…

İnternet'te kısa bir araştırma yaptığınızda Windows Vista ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz yorumların olduğunu görebilirsiniz. Benim genelde gördüğüm...

Kapat