«

»

Ara 20

Opera ve Chromium’da Google Custom Search Nasıl Kaldırılır


linux mint logoLinux Mint‘te web tarayıcısı olarak Opera veya Chromium kullanıyorsanız tarayıcı içerisindeki Linux Mint logosunu ve Google Custom Search‘ün eklendiğini görmüşsünüzdür. Açıkçası bu benim pek hoşuma giden bir şey değildi. Ayrıca bu şekilde yapılan aramayla Google.com’a girip yapılan aramada çıkan sonuçlar aynı değil.

Not: Linux Mint bu şekilde yaparak Google’dan gelir elde ediyor. Bu yüzden eğer Linux Mint’e destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri yapmayınız.

Google.com.tr sayfasını açın ve arama yaptığınız alanın içerisinde farenizin sağ tuşuna tıklayın ve çıkan menüde Arama Oluştur‘u tıklayın.

google arama kutusu sağ tıkla

Ardından açılan pencerede, Adres satırındaki linki kopyalayın. Linkin hepsini seçerek kopyaladığınızdan emin olun.

google arama motoru yapılandırma

Opera için Ctrl+F12 tuşlarına basarak Tercihler penceresini açtıktan sonra Arama sekmesine geçin. Arama motorlarından Google’ı seçerek Düzenle‘ye tıklayın. Açılan pencerede Ayrıntılar‘a tıklayın ve Adres satırına, daha önce kopyaladığınız linki yapıştırın ve Tamam’a tıklayın.

Chromium için de yine Tercihler penceresine gidin ve Search kısmındaki Manage Search Engine‘e tıklayın. Kopyaladığınız linki aşağıdaki resimdeki Google linkinin olduğu yere yapıştırın.

chromium arama motoru yapılandırma

Hepsi bu kadar.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yorumu formunu geç

 1. kurye

  güzel bilgi gerçekten.. teşekürler…

  [Cevapla]

 2. Berk Altunkılıç

  Teşekkürler.

  [Cevapla]

 3. gelinlik modelleri

  teşekkürler

  [Cevapla]

 4. oguz tütüncü

  int exp googele arama adresine adres yazdığımda açılan sayfada sol üst koşede Google gelimiş arama (Google custom serch yazıyor kaldıramdım yrdımistiyorum lütfen

  [Cevapla]

 5. Uğur

  Sağa basınca Bıde gosterdığın şey çıksa aq

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Sisteminizde X bozuk paket bulunuyor! “Bozuk” süzgecini kullanarak bunu görebilirsiniz.

Başlıkta okuduğunuz hata mesajı ile Güncelleme Yöneticisi'ni açtığımda karşılaştım. Bu hatayı almamın nedeni adı üzerinde sistemde bozuk paket olması ve...

Kapat