«

»

Mar 27

LMDE için 4. Güncelleme Paketi Çıktı


linux mint logoLinux Mint Debian Edition için bir önceki güncelleme paketi bundan yaklaşık 6 ay önce çıkmıştı. Yeni güncelleme paketi ile birlikte bazı önemli değişiklikler oldu. Bunlardan biri de Gnome 2‘nin yerine diğer masaüstü ortamlarının kullanılacak olması. Zaten çoğu GNU/Linux dağıtımı Gnome 3 çıktıktan sonra Gnome 2’yi kaldırmıştı. Linux Mint 12 de kasım ayında Gnome 2’yi kaldırma kararı almıştı. Bu yeni güncelleme ile birlikte LMDE de Gnome 2’ye elveda diyecek. Gnome 2 en çok kullanılan ve en popüler Linux masaüstüydü. Gnome 3 de isim olarak aynı ama benzerlikleri sadece isimden ibaret. Tamamen yeni ve farklı bir masaüstü ve ortak noktaları çok az.

LMDE 4. Güncelleme Paketi’ndeki Bazı Yenilikler Şöyle;

 • Linux 3.2 kernel
 • MATE 1.2
 • Cinnamon 1.4
 • KDE 4.7.4
 • Gnome Shell 3.2.2
 • Xfce 4.8

Bu arada Mate, aslında Gnome 2’nin yeniden isimlendirilmiş hali. O yüzden Gnome 2 yerine Mate kullanmaya başlamak en mantıklısı. Zaten geliştiriciler her yeni sürümde Mate’yi daha kararlı bir hale getiriyorlar. Linux Mint geliştiricileri Gnome 2’nin er ya da geç biteceğini söylüyor. Şimdiden kendinizi diğer masaüstü ortamlarına alıştırsanız iyi olur.

Eğer Gnome 2‘den vazgeçmek istemiyorsanız 4. güncelleme paketini yüklemeyin. Güncellemeyi yüklemek istemeyip Gnome 2 kullanmaya devam etmek isteyenler için aşağıdaki depolar bir süre daha kullanılabilir halde olacak.

[code]deb http://packages.linuxmint.com/ debian main upstream import
deb-src http://packages.linuxmint.com/ debian main upstream import
deb http://debian.linuxmint.com/gnome2-frozen testing main contrib non-free
deb http://debian.linuxmint.com/gnome2-frozen/security testing/updates main contrib non-free
deb http://debian.linuxmint.com/gnome2-frozen/multimedia testing main non-free[/code]

Ben de uzun süre Gnome 2 kullanmış biri olarak size tavsiyem Mate’yi ve özellikle Cinnamon’u denemenizi tavsiye ederim. Sadelik ve hız arayanların ikisinden de çok memnun kalacaklarına eminim.

Kaynak

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

1 yorum

 1. butterfly

  LMDE Güncelleme Paketi 4 için eni ISO dosyaları hazırlanıyor. Deneyiciler (tester) tarafından kontol edilen kalıp dosyaları ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.
  http://community.linuxmint.com/iso

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Tamindir 8 Yaşında

2004 yılında Caner Bayraktar tarafından hazırlanan ve yayın hayatına başlayan Tamindir sürekli değişim ve gelişimine devam ederek 2012 yılında 8....

Kapat