«

»

Oca 22

Linux Mint 12 Öncesi ve Sonrası


linux mint logo2 gün önceye kadar Asus Eee PC 1005HA netbookumda LMDE XFCE sürümünü kullanıyordum. Kullanış açısından hiç bir sorun olmamasına rağmen doğru düzgün güncelleme yapmaması pek hoşuma gitmiyordu. Bu nedenle bir süredir kafamda Xubuntu kursam mı kurmasam mı diye düşünmeye başlamıştım. Dosyalarımı DVD’ye yazma işlemlerimi tamamladıktan sonra Xubuntu 11.10 sürümünü LMDE XFCE üzerine kurdum. Kurduktan sonraki ilk izlenimlerim çok da kötü değildi. Fakat yaşadığım ufak tefek sorunları görünce ve bu sorunlara da çözüm bulamayınca Xubuntu beni XFCE’den resmen soğuttu. Örnek olarak .Jar uzantılı dosyaların çift tıklama ile çalışmaması(sadece konsoldan çalışıyor) ve Ubuntu Yazılım Merkezi’nin başta çalışmasına rağmen daha sonra çalışmaması vb. Xubuntu’nun LMDE XFCE’e göre tek güzel yanı bazı yazılımların daha hızlı çalışması ve güncelleme yapabiliyor olması. 1 günlük Xubuntu macerasından sonra Facebook’taki arkadaşlardan Linux Mint 12 sürümü ile ilgili bilgi aldıktan sonra Linux Mint 12 sürümünü kurdum.

linux mint 12 masaüstü

Linux Mint kendini bir kez daha sevdirmeyi başardı. 12. sürümü çıktığında kursaymışım diye düşünüyorum. İlk kurulumdan sonra 294 tane güncelleme(240 Mb) çıktı ve güncellemeden sonra ilk olarak MATE‘yi denedim. Giriş ekranında Mate’den sonra yukarı doğru çıkarak hepsini denedim. Netbookumda en hızlı çalışan tabii ki Mate oldu. Yukarı doğru çıktıkça hızda azalma oluyor. En beğendiğim GNOME oldu. Onda da sadece Menü içerisinde çok hafif bir yavaşlık var. Ama dert edilecek bir şey değil. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.

Hız konusunda ilerleme kaydedildiği kesin. Özellikle nautilus içerisinde gezinmek eskisine göre çok daha hızlı. Eğer GNU/Linux‘u ilk kez kullanacak kişiler varsa Ubuntu yerine kesinlikle Linux Mint denemelerini tavsiye ederim.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yorumu formunu geç

 1. Kerem ARAT

  teşekkürler 🙂

  [Cevapla]

 2. 1seslidunya

  güzel paylaşım saol kardeşim

  [Cevapla]

 3. pekmezgibi

  Ubuntu'yu seviyorum en kısa zamanda bahsettiğin sürümünü deniyeceğim teşekkür ederim 🙂 deneyimlerini paylaştığın için

  [Cevapla]

 4. Orkun ÇAKILKAYA

  Linux işletim sistemleri açık kaynak olduğu için hem harika hem de Linuxler daha hızlı

  [Cevapla]

 5. dizi izle

  Güzel Paylasim Tsekkürler

  [Cevapla]

 6. Astral Seyahat

  Kaliteli ve gayet akıcı bir yazı olmuş 🙂 Okurken hiç sıkılmadım, eline sağlık.

  [Cevapla]

 7. Gökhan

  Elinize sağlık.
  Linux Mint 12 ile yine Linux Mint geliştiricileri tarafından hazırlanmış olan Cinnamon Masaüstünü de denemelisiniz. Linux Mint 12 üstüne yaklaşık 2-3 mb. ek dosya ile kurulabilen Cinnamon DE Gnome Shell'in çatallamasıdır.
  sudo apt-get install cinnamon http://cinnamon.linuxmint.com/

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Yorumun için teşekkürler. Ben zaten Cinnamon kullanıyorum. 🙂 Cinnamon tek kelimeyle harika olmuş. Kullanmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Yorumun için teşekkürler. Ben zaten Cinnamon kullanıyorum. 🙂 Cinnamon tek kelimeyle harika olmuş. Kullanmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

  [Cevapla]

 8. Bisade

  güzel paylaşım teşekkürler. takip edilmesi gereken güzel bir site hazırlamısısnız.başarılarınızın devamını dilerim.

  [Cevapla]

 9. Taner

  Sevgili Arkadaşlar,
  Ben bir makinamda mint, diğerinde xubuntu kullanıyorum. Ram 1 gb ve altındaysa size kesinlikle xubuntu öneririm. Mint kesinlikle en iyi linux sistemi, fakat performans için makinanızın 2b veya üstü olması gerekir. Düşük ramlilerde xubuntu rakipsiz.

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Jquery’de rel=”external” ile Linki Yeni Sayfada Açmak

Geçenlerde target=”_blank” gibi eski web teknolojisi yerine rel=”external” kullanmaya karar verdim. Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapayım. Bir web sitesinde...

Kapat