«

»

Tem 12

Firefox 3.5 – Shiretoko – Minefield 3.5


shiretokoBildiğiniz gibi 30 Haziran’da Firefox 3.5 versiyonu yayınlandı. Hem Linux’te hem de Windows’ta deneme fırsatım oldu. Başlığı neden bu şekilde yazdığımı da açıklayayım. Windows’ta eski bir Firefox sürümü kuruluysa ve Firefox 3.5’u kurarsanız eskisinin yerini alıyor. Ama eğer Linux’te kuracak olursanız 3.0 versiyonunu silmeyip yenisini kuruyor ve ismi Minefield 3.5 Web Browser oluyor ama Shiretoko kod adı yazıyor browser’ın üst kısmında. Bu arada Linux’teki simgesi de değişmiş mavi dünya şeklini almış. Bence daha iyi olmuş. Simgesini ilk gördüğümde bana torpark’ı hatırlattı. Ben Shiretoko ismini kullanarak yazıma devam edeceğim.

Shiretoko ile ilgili ilk izlenimlerim;

  • Açılışı hızlanmış.
  • Simgesi değişmiş. Mavi dünya şeklinde bir simge seçilmiş.
  • Sayfa kaydırma çubuğunu kullandığım sırada sayfalarda hafiften takılma oluyor gibiydi önceki versiyonda. Bu düzeltilmiş. Kastırmıyor.
  • Adres çubuğundaki daha önceden girilmiş sayfalar hemen açılıyor. İlk hızı orda farkettim açıkçası.
  • Sayfa açılışları da hızlanmış.
  • Kurulumdan sonra aşağıdaki eklentilerin uyumlu olmadığını söyledi. Daha sonra eklentiler uyumlu hale getirildikçe güncelleniyor.

Ben bu özellikleri yazarken Linux versiyonunu baz alarak yazdım. Windows versiyonunu kullanırken çok fazla bir fark hissetmedim. Gerçi 3.0 versiyonu da Linux’te daha hızlı çalışıyordu.
Son olarak şunu söyleyeyim. İster Linux ister Windows kullanın, Firefox 3.5 deneyimini siz de yaşayın.

Windows versiyonunu indirmek için buraya tıklayın.

Linux versiyonunu indirmek için buraya tıklayınız.

Not: Eğer Ubuntu kullanıyorsanız, Synaptic Paket Yöneticisinden indirebilirsiniz. Bir problem olması durumunda yardım isteyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Ubuntu 9.04 – Java Kurulum Problemi ve Çözümü

Daha önce başıma gelen bu problemi http://forum.ubuntu-tr.org'de paylaşmıştım. Belki aynı problemi yaşayanlar olur diye buradan da paylaşmak istiyorum. Java kurulumu...

Kapat