«

»

Haz 24

Profesyonel Aşçılık Kursu – 3. Hafta 9. Gün


profesyonel-ascilik-kursu

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun dokuzuncu gününde 3 tane farklı salata (bunlardan biri rus salata diğeri patates salatası) ve daha önce hiç içmediğim bir çorba yaptık. Ayrıca salatalarda kullanmak için kendi mayonezimizi yaptık.

Kurs süresince yazacağım bu yazılarda, yaptığım yemeklerle ilgili detaya girmeden, şu anda okuduğunuz yazı gibi kısa yazılar olacak. İlerleyen zamanlarda yaptığım yemeklerin resimlerini de çekip ekleyebilirim.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 8. Gün

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun sekizinci gününde bıçak kesim tekniklerini öğrenmeyi beklerken onu yerine iki tane yemek yaptık.

Kapat