«

»

Haz 20

Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 8. Gün


profesyonel-ascilik-kursu

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun sekizinci gününde bıçak kesim tekniklerini öğrenmeyi beklerken onu yerine iki tane yemek yaptık.

Yaptığımız yemeklerden ilki Tavuk Çorbası‘ydı. Tuzu az olmasına rağmen (normalde de çok fazla tuzlu yemek yemem) bence tadı gayet içilebilir düzeydeydi ki zaten yaptıktan hemen sonra içtik.

İkinci olarak da Soyalı Mantarlı Noodle yaptık. Tavuk çorbasından sonra noodle için midede yer kalmayınca noodle’dan birkaç çatal alıp kalanı annemin yemesi için iş yerine götürdüm. Noodle’ın da tadı iyiydi. Şef yemekleri tatmadığı için iyi mi kötü mü yaptım bilemiyorum. Kendi yaptığımı açken rahatlıkla götürürdüm diyebilirim. Pisboğaz mıyım neyim 🙂

Ayrıca şefimiz, bütün bir tavuğun etini, bir bütün halinde kalacak şekilde, sadece içindeki kemiklerin nasıl çıkarılacağını uygulamalı olarak gösterdi. Mutfaktaki ilk günün özeti bu şekilde.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 7. Gün

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun yedinci gününde Mutfak Ekipmanları konusunda bilgi edinildi.

Kapat