«

»

Haz 18

Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 6. Gün


profesyonel-ascilik-kursu

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun altıncı gününde Mutfakta Maliyet Hesabı ve Kontrolü konusunda bilgi edinildi.

Dün ve bugünün dersleri biraz hesap kitap ağırlıklı. İleride yemek sektörüne yönelik bir işletmenin sahibi olacak olursam öğrendiğim bilgiler o zaman çok işime yarayacak. İşin içine hesap filan girince (sanırım sayısal bölümde okuduğumdan kaynaklanıyor) konular ilgimi çekti.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 5. Gün

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun beşinci gününde Menü Planlama, Menü Çeşitleri, Menü Fiyatlandırması vb konularda bilgi edinildi.

Kapat