«

»

Haz 17

Profesyonel Aşçılık Kursu – 2. Hafta 5. Gün


profesyonel-ascilik-kursu

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun beşinci gününde Menü Planlama, Menü Çeşitleri, Menü Fiyatlandırması vb konularda bilgi edinildi.

Geçtiğimiz haftaki derslere göre bu haftanın ilk dersi daha keyifliydi. Bunun nedeni de konuları Mustafa Şefimizin anlatıyor olması. Kendi deneyimlerini ve bilgilerini de yer yer paylaştığı için dinlerken hiç sıkılmadım. En çok ilgimi çeken kısım da Menülerin Fiyatlandırması oldu.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Aşçılık Kursu – 1. Hafta 4. Gün

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun dördüncü gününde beslenme ve alerjen gıdalar ile ilgili bilgi edinildi.

Kapat