«

»

Ağu 14

Profesyonel Aşçılık Kursu – 10. Hafta 37. Gün


profesyonel-ascilik-kursu

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun otuzyedinci gününde sınav vardı. Sınavda daha önce yaptığımız yemeklerden üç tanesini yaptık. Bize verilen süre de 1 saat 15 dk ile 1 buçuk saat arasındaydı. 

Sınav sırasında bende hiç heyecan yoktu. Sadece biberleri aceleyle doğrarken sol baş parmağımın tırnağının yakınına bıçakla bir kesik attım. Onun dışında herhangi bir problem yaşamadım. Şef ve gıda mühendisi yaptığım yemeklerin tadına bakıp hatalarımı söylediler. Not olarak da 85 aldım.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Aşçılık Kursu – 10. Hafta 36. Gün

Profesyonel Aşçılık Kursu‘nun otuzaltıncı gününde dünden kalan etleri kullanarak yemekler yaptık.

Kapat